Fettah Can: Topçu olamadım, popçu oldum

Karşıyaka LIFE dergisi okuyucuları için sizi daha yakından tanımak istiyoruz. Nasıl bir ailede büyüdünüz? Çocukluk yıllarınızdan bize bahseder misiniz?

Öncelikle tüm okurlarınıza sevgiler saygılar. Beş kardeşin dördüncüsü olarak Bursa’da dünyaya geldim ve bu şehirde belki de günümüzde yaşayan çocukların yaşamaları neredeyse imkansız mahalle kültürüne (Zafer Mahallesi) sahip çok keyifli çok güzel bir çocukluk yaşadım.

Müziğe olan ilginiz ne zaman başladı? Çocuk yaşlarınızda hayaliniz neydi?
Sanırım çocukluk yıllarımda yeteneğimi babam keşfetti ama ben konservatuara girene kadar çok ilgisizdim. Çocukluk hayallerimden biri futbolcu olmaktı. Topçu olamadım popçu oldum.

Bu alanda eğitim aldınız mı?

Bursa Belediye Konservatuarında  4 yıl Klasik Türk Musikisi eğitimi ve sonrasında Nail Yavuzoğlu hocamdan Batı Müziği dersleri aldım.

İlk olarak profesyonelliğe nasıl adım attınız? 
1994 yılında Ömer Danış’a “Köyümün Yağmurları” albümü için 2 şarkı vererek başladı profesyonel kariyerim.

Müzik sektöründe ilk olarak biz sizi söz ve bestelerinizle tanıdık. Birbirinden değerli sanatçılara vermiş olduğunuz eserlerle büyük başarılara imza attınız. Gülben Ergen’nin “Yalnızlık” şarkısında geri vokal yapmanız sizin için müzik kariyerinizde dönüm noktası oldu. Siz o zamana kadar sesinizin farkında değil miydiniz? Kendi şarkılarınızı damı hiç mırıldanmadınız mı? İlk sahne tecrübeniz miydi?
Ben çok daha önceleri lokal performans mekanlarında şarkıcılık yapıyordum ama o şarkı biraz daha durumu hızlandırdı. İyi ki de öyle olmuş, biraz tembeldim o zamanlar.

Bir Cevap Yazın