Fikrini al gel, Hayalin gerçek olsun

fikrinialgel 2“Bir fikrim var” diyenlerin hayalleri gerçek oluyor. Girişim Kampüsü 3. kez başlıyor.

Son 30 yılda büyüyen Türk özel sektörü üretimi artırdı, ekmek kapısı oldu. Sayıları bin olan girişimci sayısı 1.5 milyona ulaşarak refah kapısını araladı. Ancak girişimci sayısı 1.5 milyona takıldı. Bunun üzerine Lider Yaratıcı Katılımcılar Derneği (LİYAKAT) 3 yıl önce harekete geçti. Ege Üniversitesi (EÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi işbirliğinde düzenlenen Girişim Kampüsü, gençler ile iş dünyası arasında köprü oldu. Bu yıl 3. sü düzenlenecek Girişim Kampüsü’ne Bornova Belediyesi de proje ortağı olarak katıldı.

LİYAKAT Başkanı Berkay Eskinazi, EÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Jülide Kesken ve Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın katıldığı toplantıyla 3. Girişim Kampüsü dün kamuoyuna tanıtıldı. Ekonomiye canlandıracak girişimcilerin yaratıcı fikirlerini desteklemek için yola çıktıklarını söyleyen LİYAKAT Başkanı Eskinazi “Hedefimiz o fikirlerin hayata geçmesini sağlamak. Çünkü, “İşsizliğin de yoksulluğun da tek ilacı girişimcilik” dedi. Girişimciliğin tabana yayılmasıyla ekonomik kalkınmanın hızlanacağını ifade eden Eskinazi “Ege’nin kalbi İzmir, işsizliğin yoğun olduğu iller arasında 6. sırada yeralıyor. Böyle bir sıralamada İzmir’in hiç yer almadığını düşünün. Yani işsizliğin olmadığını düşünün, bu ne demek biliyor musunuz? Bu mutluluk demek, huzur demek. Çocuklarımız gülüyor demek. Böyle bir tablo için girişimcilik, refahın anahtarı demektir. Bu refahtan pay almak istiyorsanız, sizi kampüsümüze bekliyoruz” diye konuştu.

İZMİR GİRİŞİMCİLİĞİN MERKEZİ OLSUN
Girişimci adaylarına bir iş nasıl kurulur, fon kaynaklarına nasıl ulaşılır gibi konularda bilgi vermek gerektiğine dikkat çeken Eskinazi “Biz, İzmir’in girişimciliğin merkezi olmasını hedefliyoruz. Yola bunun için çıktık, bu yolda toplumun tüm kesimin de kenetlenmesini istiyoruz” dedi. LİYAKAT, EÜ ve Bornova Belediyesi ile girişimci adaylarına kesintisiz destek sözü verdi.

Proje ortağı olmaktan mutluluk duyduklarını söyleyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila da İŞ-Kur ile yürütülen çalışmada 8 ayda bin 311 kişiye iş imkanı sağladıklarını hatırlatarak “Bu açıdan sanayicilerimizin her zaman yanımızda olduğu için seviniyoruz” dedi. LİYAKAT yakından takip ettiğini ve bugün ilk adımı attıklarını söyleyen Atila, “Birlikteliğimiz devam edecek. Ancak unutmamak gerekir ki bütün projelerin olmazsa olmazı katılımcılık. Bu yüzden de girişimci adaylarımızı, fikir sahibi olanları Girişim Kampüsü’ne bekliyoruz” dedi. EÜ İİBF Dekanı Prof. Dr. Kesken de yola girişimcileri desteklemek için çıktıklarını, eğitime ilave olarak tecrübe ve yaşanmışlıklardan destek alınmasının iş yaşamında başarıya gitmenin formülü olduğunu söyledi. Prof. Dr. Kesken, program kapsamında öğretim üyeleri, akademi ve uygulamanın bir arada sunulduğu dinamik bir eğitim planı hazırlandığını belirtti.

GİRİŞİMCİLİK İKİNCİ BAHARA KAPI AÇTI
3. Girişim Kampüsü’ne bu yıl son başvuru tarihi ise 28 Şubat olarak belirlendi. Bu yıl Girişim Kampüsü’nde diğerlerinden farklı olarak 3 kategoride değerlendirme yapılacak. Genç Girişimci Kategorisi’nde 18-35 yaş arasındaki genç girişimcilerin projeleri, İkinci Bahar Kategorisi’nde ise deneyimlerini kendi iş fikirlerinin gerçekleştirilmesi için kullanmak isteyen 36 yaş ve üzerindeki girişimcilerin projeleri değerlendirilecek. Ayrıca Sosyal Girişimci Kategorisi’nde toplumsal fayda yaratmayı hedefleyen girişimcilerin projeleri değerlendirmeye alınacak. Bu yıl diğer yıllardan farklı olarak oluşturulacak ‘Proje Pazarı’nda tüm adaylar projelerini sergileyebilecek.

BAŞVURU KOŞULLARI
Proje başvuruları 28 Şubat 2015 tarihine kadar yapılacak
Başvurular www.girisimkampusu.com adresinden yapılacaktır.
Kategoriler için yaş aralıkları aşağıdaki şekildedir.
Genç Girişimci Kategorisi: 18 – 35
İkinci Bahar Kategorisi: 36 yaş ve üstü
Sosyal Girişimcilik Kategorisi: 18 yaş ve üstü
Başvuru yapılacak projelerin daha önce başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekiyor.
Üç kategorideki birincilere 5 bin lira ödül verilecek.

Bir Cevap Yazın