Etiket hilesine zabıta engeli

Karsiyaka_3794Vatandaşların daha konforlu ve huzur içinde alışveriş yapması için çalışmalarını sürdüren Karşıyaka Belediyesi, denetimlerine hız verdi. Pazaryerlerini tek tek dolaşan ekipler, etiketlere oynama yaparak vatandaşları yanıltan tezgah sahiplerine ceza yazdı. Başkan Akpınar “Kentte düzeni sağlamak ve yurttaşlarımızın hakkını korumak için çalışıyoruz” dedi.

KURALA UYMAYANA 1 AY CEZA
Gün boyu yapılan çalışmalarda, tezgah sınır ihlalleri ile yanıltıcı etiket rakamları kontrol edildi. Uyarılara rağmen kurallara uymayan esnafa, yasada belirtilen miktar olan 56 lira ceza kesildi. Yapılan denetimlerde tüm pazar tezgahlarını titizlikle inceleyen ekipler, satışa sunulacak tüm ürünlerin etiketli olarak satılmasını ve etiketlerin, ürünün kilogram fiyatını göstermesi gerektiğini belirtti. İkinci kez uyarılara ve kurallara uymayan esnafa 112 lira para cezası uygulanacağı ve encümen kararıyla tezgahlarının bir ay süre ile kapatılacağı bilgisi verildi.

VATANDAŞ DA MEMNUN
Uygulama ve denetimlere vatandaşlar da olumlu tepki verdi. Esnafın, alışveriş yapanların algısını yanıltmaması gerektiğini söyleyen Karşıyakalılar, denetimlerin sık ve etkin olmasını istedi. Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar da Karşıyakalılar için güvenli alışveriş imkanı sağlamak adına denetimlerin çok önemli olduğunu belirtti.

DENETİMLER SÜRECEK
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Zabıta ekiplerinin yaptığı çalışmalar tüketicilerin hak ve menfaatlerinin korunması noktasında çok önemli. Esnaflar fiyat etiketlerini mutlaka tüketicinin görebileceği yerde bulundurmalı. Etiketsiz satış yapmamaları gerektiği konusunda da ekiplerimiz Karşıyaka’daki tüm pazar yerlerinde titizlikle ve periyodik olarak denetimlerini sürdürecekler. Uyarıları ve kuralları dikkate almayan esnaf için yasal tedbirler alacağız” dedi.

Bir Cevap Yazın