Karşıyaka Oda Orkestrası yola çıkıyor

Karsiyaka_1555Karşıyaka Belediyesi tarafından kurulan ve bir ilçe belediyesi tarafından kurulan ilk Oda Orkestrası olma özelliğini taşıyan Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası ilk konserini Cumartesi günü verecek. Birbirinden yetenekli 24 sanatçının sahne alacağı konseri dünyaca ünlü Şef Rengim Gökmen yönetecek.

BİR GECEDE İKİ HEYECAN
Karşıyaka Belediyesi tarafından titiz bir çalışma sonucu oluşturulan ve bir ilçe belediyesi tarafından ilk kez kurulan Oda Orkestrası (KODA) ilk konserini 17 Ocak Cumartesi günü, yenilenen adıyla Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde (Opera Binası) verecek. Çok sayıda sanatseverin katılacağı gecede, orkestrayı, dünyaca ünlü Şef Rengim Gökmen yönetecek. Konserde, ünlü besteciler Mozart’ın Piyano Konçertosu ve Çaykovski’nin de Serenad’ı seslendirilecek. Gecede ayrıca; Opera ve Tiyatro Sahnesi’nin adı da Hikmet Şimşek Sanat Merkezi olarak değiştirilecek.

“SANATIN BAŞKENTİ KARŞIYAKA OLACAK”
Orkestranın ve ilk konserin tanıtım toplantısına eşi Zehra Akpınar ile birlikte katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka’yı kültür ve sanat etkinliklerinin başkenti yapacaklarını söyledi. Akpınar “Söz verdiğimiz gibi; ilçemizi sanatta marka kent haline getirmek ve herkesin gıpta ile baktığı bir model yaratmak hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. Türkiye’de, bir ilçe belediyesi tarafından oluşturulan ilk oda orkestrası olma özelliğini taşıyan Karşıyaka Belediyesi Oda Orkestrası’nın kuruluşunu tamamladık. Hepimiz heyecanlıyız ve onurluyuz. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün, “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” anlayışını kendimize rehber alarak, üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmenin de ayrıca mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

ULUSAL VE ULUSLAR ARASI KONSERLER
Kısa adıyla KODA’nın, kalıcı bir orkestra olduğunun altını çizen Başkan Akpınar “KODA, konser başına toplanan orkestralardan farklı olarak, kalıcı olacak ve süreklilik arz edecek. Belediyemiz, orkestra sayesinde, hem sanat faaliyetlerindeki kalite ve çeşitliliği artıracak hem de genç ve çok değerli sanatçılara istihdam sağlamış olacak. Farklı illere, ilçelere ve ülkelere giderek konserler vereceğiz. Kentimizi temsil edeceğiz. Ulusal ve uluslararası turneler düzenleyeceğiz. Umarım Oda Orkestramız örnek olur ve yaygınlaşır” diye konuştu.

HİKMET ŞİMŞEK’E VEFA
Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnesi’nin adını, Cumartesi gününden itibaren ‘Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’ olarak değiştireceklerini de hatırlatan Akpınar “Şu an içinde bulunduğumuz Karşıyaka Opera ve Tiyatro Sahnemiz, bundan sonraki süreçte Hikmet Şimşek Sanat Merkezi adını taşıyacak. Bugüne dek ulusal ve uluslararası pek çok topluluk ve sanat emekçisini ağırlayan sanat mekanımız, bundan sonraki yolculuğunu yeni adıyla sürdürecek, nice güzelliklere ev sahipliği yapacak. Ülkemiz çok sesli müzik hareketinin öncü isimlerinden Devlet Sanatçısı Prof. Hikmet Şimşek’in adını yaşatacak olmaktan da gurur duyuyoruz” dedi.

SANAT ADINA ÖNEMLİ BİR ADIM
KODA’ya, ‘üst gözlemci’ kimliği ile katkı sunacak olan dünyaca ünlü Şef Rengim Gökmen ise şu ifadeleri kullandı: “Türk ulusu gelişmiş müzikler yapmak durumundadır. Bu bakımdan da KODA ile bir ilçe belediyesi tam kadrolu müzikçilerin yuvası olacak bir kadro oluşturmuştur. Sanat adına atılan çok önemli bir adım olduğunu düşünüyorum.”

Bir Cevap Yazın