SAĞLIKÇILAR SAĞLIK EĞİTİMİ İÇİN SAHNEDE TER DÖKTÜLER

IMG_9748 IMG_9752İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz, Dokuz Eylül Üniversitesi Aile Araştırma ve Uygulama Merkezi, Konak İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Dokuz Eylül Rotary Kulübü işbirliğinde hazırlanan ”Sağlıklı Aile, Sağlıklı Evlilik” projesi hayata geçirildi. Bu kapsamda 16.12.2014 tarihinde saat 14.00’da Altındağ EÇEV Rasih Somer Eğitim Merkezi’nde bir seminer yapıldı. Seminer öncesi İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün hazırladığı konuyla ilgili tiyatro oyunu sahnelendi. Çocukların ergenlikten yetişkinliğe geçiş süreçlerinde yaşadıkları bedensel, duygusal ve sosyal değişikliklerin ve erken yaşta yapılan evliliklerin olumsuz sonuçlarının paylaşıldığı tiyatro oyununa ve seminere ilgi büyük oldu.

İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nün tiyatro oyunuyla destek verdiği eğitime, İzmir Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Neşe Zeren Nohutcu, Konak İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden Dr. Dilara Görçiz, EÇEV Başkanı Berrin Ertürk, Dokuz Eylül Rotary Kulüp Başkanı Özlem Tuğrul, DEÜ Aile Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden Prof.Dr.Asuman Altay ve Altındağ’da ikamet eden yüz kadın katıldı.

İzmir İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Neşe Zeren Nohutçu tiyatro gösterisi ve eğitim öncesi bir konuşma yaptı. EÇEV Başkanı Berrin Ertürk ve Rotary Kulüp Başkanı Özlem Tuğrul, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve Konak İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne desteklerinden dolayı teşekkür ederek, plaket takdim etti.
Ruhsal ve bedensel olgunlaşma konusunda sağlıklı desteğin, ergenlere doğru anne baba yaklaşımının ve çocuk evliliklerinin nedenlerinin anlatıldığı oyun oldukça ilgi çekti. Sağlık çalışanlarının çoğunlukta olduğu oyunda, İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Şubesi’nden Türkan Çıkrıkçı, Fatma Tere Keskin, AR-GE Şubesi’nden Öznur Karakaş, Yataklı Tedavi Şubesi’nden Arzu Gülpınar, İdari İşler Şubesi’nden Havva Yılmaz, Ebru Çörek, Kübra Günel, Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden Arif Çelik ve dışarıdan Kemal Koç ve bir de çocuk oyuncu Volkan Şeker rol aldı.

Oyunun ardından Üreme Sağlığı konusunda bir sunum yapıldı. Sunumda, üreme sağlığı, ergen gebelikler, anne babalık sorumluluğu, akraba evliliğinin zararları, gebelikte sağlık, anne ve bebekten başlayan sağlık döngüsü, gebelik takibi, yenidoğan sağlığı, anne sütünün önemi, emzirme, anne bebek sağlığı, beslenme ve bakım, çocukları ve gençleri kötü alışkanlıklardan koruma, çocuk istismarının önlenmesi için anne babaya düşen sorumluluklar ve ergenlik konularından söz edildi.

Bir Cevap Yazın