İzmir Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Konseyi Şeref Plaketi ile ödüllendirildi

54098_44039_12122014161749_1Plaket takdim töreninde konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, Avrupa Birliği’ne bir “İzmir mesajı” gönderdi: “Yaşanan tüm ertelemelere rağmen, biz başından beri, Türkiye’nin mutlaka bu birlik içinde yer alması gerektiğini savunuyoruz. İzmir olarak Avrupa Birliği’ne hazırız. Gelin İzmir’i sosyal projelerden kentleşmeye, tarımdan turizme birçok alanda Avrupa Birliği projelerini hayata geçireceğimiz bir ‘pilot kent’ olarak belirleyelim. İzmir’i, Türkiye’yi Birlik üyeliğine taşıyacak bir köprü haline getirelim. Biz böyle bir girişimin yerel yönetim ayağında üzerimize düşen her şeyi yapacak güç ve kararlılığa sahibiz.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin 1949 yılında üye olduğu Avrupa Konseyi tarafından “Şeref Plaketi” ile ödüllendirildi. Yabancı belediyelerle kardeş kent ilişkileri kuran ve Avrupalı ortaklarıyla ilişkilerini geliştirmek amacıyla çok geniş yelpazeyi kapsayan faaliyetlerde bulunan belediyelere verilen ödül için Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde tören düzenlendi. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Onursal Üyesi Erich Fritz, 2014 yılı şeref plaketini, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na takdim etti.

Teşekkür ve sitem

Törendeki konuşmasına, İzmir’i onurlandıran plaket nedeniyle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ne teşekkürle başlayan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Avrupa Konseyi gibi, temel kuruluş felsefesi içinde yerel demokrasi, sosyal uyum, sürdürülebilir kalkınma ve çevre gibi değerlerin yer aldığı bir kurumdan böyle bir ödülü almak, bizim için ayrıca önem taşıyor. Gururluyuz, çünkü yaşam kalitesi ve yetişmiş insan gücüyle, Türkiye’nin Batı’ya en yakın kentinde yaşıyoruz” diye konuştu.

Son yıllarda Türkiye kamuoyunda Avrupa Birliği’ne olan inancın azaldığını da sözlerine ekleyen Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:

“İzmir olarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği sürecine ciddi katkılar sağlayacağımıza eminiz. Ancak emin olamadığımız şeyler var: Örneğin Avrupa Birliği’ne tam üye olarak alınıp alınmayacağımızı gerçekten bilmiyoruz. Zaten o nedenledir ki, yakın zamana kadar, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları açısından Batı ile entegrasyonda önemli bir sembol, ulaşılabilecek bir hedef olarak algılanan Avrupa Birliği, tam üyelik takvimindeki ‘sonu gelmeyen ertelemeler’ nedeniyle, maalesef ülkemizdeki hararetli savunucularını birer birer kaybetmeye başladı. Kamuoyu nezdinde, Avrupa Birliği’ne olan inanç giderek zayıfladı. Nasıl zayıflamasın? Avrupa Ekonomik Topluluğu’na yaptığımız ortaklık başvurusunun üzerinden tam 55 yıl geçti. O günden bugüne dünyamızda o kadar çok şey değişti ki! Duvarlar ve rejimler yıkıldı; devletler ortadan kalkıp devletler kuruldu. İletişim teknolojisi akıl almaz boyutlara ulaştı. İnsanoğlu Mars’a ulaşıp kuyruklu yıldız üzerine modül bile indirdi. Ama Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkisi hala bıraktığımız noktada…”

“İzmir pilot kent olsun” önerisi

Avrupa Konseyi aracılığıyla, Avrupa Birliği’ne, İzmir’den mesaj gönderen Başkan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaşanan tüm ertelemelere rağmen, biz, Avrupa Birliği perspektifinin, Türkiye’nin geleceği için son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Başından beri, Türkiye’nin mutlaka bu birlik içinde yer alması gerektiğini savunuyoruz. Daha da önemlisi, İzmir olarak Avrupa Birliği’ne hazırız. Gelin İzmir’i sosyal projelerden kentleşmeye, tarımdan turizme birçok alanda Avrupa Birliği projelerini hayata geçireceğimiz bir ‘pilot kent’ olarak belirleyelim. İzmir’i, Türkiye’yi Birlik üyeliğine taşıyacak bir köprü haline getirelim. Biz böyle bir girişimin yerel yönetim ayağında üzerimize düşen her şeyi yapacak güç ve kararlılığa sahibiz. Ve diyoruz ki, Avrupa Birliği, bu 55 yıllık öyküyü artık mutlu sonla noktalasın. Ama bu nokta, ortak işbirliği ve başarıları anlatan yepyeni cümlelerin de başlangıcı olsun. Avrupa, gerçek anlamda o zaman ‘Birlik’ olacaktır. Avrupa Birliği’nin kuruluşunda çok önemli görevler üstlenen ve siyasi konularda hayli inisiyatif sahibi olduğunu bildiğimiz Avrupa Konseyi’nin de, bu konuda gerekli çabayı göstereceğine inanıyorum.”

Bir Cevap Yazın