“Siyasetin direksiyonuna kadınlar geçmeli”

s657004İzmir’de Türk Kadını’na seçme ve seçilme hakkı verilişinin 80. yıldönümü töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, pek çok alanda başarılı olan kadınların önünün siyasette erkekler tarafından “tıkadığını” söyleyip ekledi: “Girişimci kadınlarımız bürokraside, özel sektörde her aşamada çalışıp görev alıyorlar ancak siyaseti yürütemiyor. Çünkü erkekler siyaset mesleğini kilitliyor, kadının önünü açmıyor. Mutlaka ve mutlaka siyasetin direksiyonuna kadınların geçmesi gerekiyor.”

Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilişinin 80. yıldönümü, İzmir’de çeşitli etkinliklerle kutlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen program kapsamında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Prof. Hülya Güven, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Çiğli Belediye Başkanı Hasan Arslan, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, belediye başkan eşleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi. Daha sonra kadınlar, ellerinde kadın haklarına ilişkin dövizlerle Kültürpark’a kadar yürüdü.

İzmir’i kadınlar yönetiyor
Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kadınların sadece sosyal hayata değil mutlaka ekonomiye, yaşama ve üretime de katılmasını sağlamak zorunda olduklarını belirterek, İzmir’in bu konuda bütün kentlerden daha şanslı olduğunu söyledi. İzmir’de eğitimli ya da eğitimsiz kadınların yaşamın her alanında yer aldığına dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, İzmir’deki sosyal hayatı kadınların düzenlediğini söyledi.

Milletten korkmayın!
Her fırsatta İzmir’i kadınların yönettiğini söylediğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Eğer kadın eve kilitlenir, çocuk bakmakla, kocalarını beklemekle sorumlu olursa, İzmir’in diğer kentlerden farkı kalmaz. Kamu alanlarımızın yok olmaması, bunun için çok önemli. Çünkü kentlilik bilincinin, millet ve devlet olma bilincinin kamu alanlarında yerleşebileceğine inanıyorum. Bugün mevcut iktidarın 12 yıldır dayattığı politika, kamu alanlarının yok edilmesi üzerinedir. Çünkü kamu alanlarında birlik ve beraberlik, dayanışma vardır. Yanlışa karşı duruş vardır. Yanlış gidişe set çekmek vardır. İktidarın en çok korktuğu da budur! Özel imarlarla kamu alanı bırakmıyorlar çünkü kamu alanlarından korkuyorlar. Kamu alanından korktuğunuz an, milletten korkuyorsunuz demektir, Milletin birleşmesinden, dayanışma içinde olmasından korkuyorlar. Bunu kırmamız gerekiyor. Bunu kırabilecek bir numaralı il de İzmir’dir; Ege’dir, Trakya’dır. Biz kadınımızla, gencimizle tüm İzmirliler olarak Türkiye’ye örnek olmak durumundayız.”

Bir Cevap Yazın