“Karşıyaka’nın Filizleri” sınırları aştı

Karsiyaka_1969 Karsiyaka_1963Karşıyaka Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Karşıyaka’nın Filizleri’ni Geleceğe Hazırlıyoruz- Her Apartmanda Bir Öğrenci Okutuyoruz” projesi, Türkiye’ye örnek oldu. Kısa sürede ülke gündemine oturan proje, başta Ankara’nın Çankaya Belediyesi olmak üzere, pek çok il ve ilçede de uygulanmaya başlayacak.

ÜLKENİN DÖRT BİR YANINDA

Eğitimde fırsat eşitliği yaratmak ve dar gelirli üniversite öğrencilerine katkı sağlamak amacıyla Karşıyaka Belediyesi tarafından başlatılan “Karşıyaka’nın Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz- Her Apartman ile Bir Öğrenci Okutuyoruz” projesi, Karşıyaka sınırlarını aştı. Son dönemin en önemli sosyal sorumluluk projeleri arasında gösterilen bu uygulamaya Ankara’nın Çankaya, İstanbul’un Ataşehir, Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ve Zonguldak’ın Çaycuma belediyeleri de talip oldu. Karşıyaka Belediyesi ile irtibata geçen yetkililer, projeyi kendi ilçelerinde uygulamak için teknik çalışma başlattı. Bursa’nın Nilüfer ve Balıkesir’in Bandırma belediyeleri de büyük ilgi gören proje için değerlendirme aşamasına geldi. Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya, Karşıyaka Belediyesi’ni ziyaret ederek projeye ilişkin teknik destek aldı.

ÇANKAYA’NIN FİLİZLERİ

Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya’ya projenin detayları hakkında bilgi veren Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Bu projeyi açıklarken Türkiye’ye örnek olacak demiştik. Çankaya belediyemiz ile projemize ilişkin işbirliği içindeyiz. Biz sosyal demokrat belediyecilik anlayışımızla, çocuklarımızın daha rahat ortamda üniversite eğitimi görmesini istiyoruz. Artık üniversite öğrencilerimiz inşaatlarda, pazarlarda çalışmasın, ek iş yapmasın istiyoruz. Gençlerimiz eğitimlerini en iyi şekilde devam ettirebilsinler diye, her zaman destekçi olacağız. Biz ‘Karşıyaka’nın Filizleri’ dedik. Yarın ‘Çankaya’nın Filizleri’ olacak ve projemiz Türkiye’ye yayılacak” dedi.

YILLARCA AKILDA KALACAK

Çankaya Belediye Başkan Yardımcısı Nafiz Kaya ise, “Karşıyaka örnek bir proje başlattı. Karşıyaka’da temeli atılan filizler, şimdi Çankaya’yı da saracak. Çankaya Türkiye’nin en büyük ilçesi. 1 milyon nüfusumuz var. Üniversite gençliğimiz için bu dayanışmayı çok önemsiyoruz. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de bu projenin Çankaya’da uygulanmasını çok istiyor. Tüm Türkiye’de yıllar boyunca akılda kalacak bu projeyi uygulayacağımız için gurur duyuyoruz. Başkan Akpınar’a da bu değerli projeyi geliştirdiği için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

DESTEK BÜYÜYOR

“Karşıyaka’nın Filizlerini Geleceğe Hazırlıyoruz- Her Apartman ile Bir Öğrenci Okutuyoruz” projesi, Karşıyaka’da her kesimin desteği ile gittikçe büyüyor. Sadece apartman sakinleri ile sınırlı kalmayan projeye; İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, EGİAD, Karşıyaka Muhtarlar Derneği, Karşıyaka Belediye Meclis üyeleri ve belediye çalışanları, spor kulüpleri de öğrenci okutarak destek oluyor. Yaklaşık üç ay önce başlatılan proje çerçevesinde burs almaya hak kazanan öğrencilerin sayısı, 200’e yaklaşmış durumda.

Bir Cevap Yazın