38.5 milyon Euroluk imza

17 Aralık tarihinde 85 vagonlu 17 tren seti alımı için uluslararası ihaleye çıkacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, alım maliyetinin 38.5 milyon Euroluk kısmı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ile kredi sözleşmesi imzaladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, genişleyen sistem ve artan yolcu sayısıyla her geçen gün büyüyen metro sisteminde artan ihtiyaçların karşılanması için Aralık ayında ihalesini gerçekleştireceği 85 vagonlu 17 tren seti için kredi alım sözleşmesi imzaladı. Tren setlerinin maliyetinin 38.5 milyon Euro’luk kısmını içeren sözleşmeye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile EBDR (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) Belediye Alt Yapı Finansmanı Departman Direktörü Jean Patrick Marquet imza attı.

EBDR Operasyon Lideri Fatih Türkmenoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şenel Genç, Genel Sekreter Yardımcıları Raif Canbek, Fügen Selvitopu, Aysel Özkan ve Buğra Gökçe, Belediye 1. Hukuk Müşaviri Canan Mut ve birim müdürlerinin de hazır bulunduğu imza töreninde konuşan Jean Patrick Marquet, daha önce yeni yolcu gemileri kredi sözleşmesi için İzmir’e geldiklerinde güzel hatıralarla geri döndüklerini hatırlatarak, “Bugün yine buradayız. Ortaklığımız ve işbirliğimiz giderek sağlamlaşıyor. Gelecekte de başka projelerle işbirliğine hazırız. İzmir Büyükşehir Belediyesi ekibine verimli ve hızlı çalışmalarından çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin kentte yapacağı projeler içinde “Katı Atık Tesisi” Projesi bulunduğunu da öğrendiklerini dile getiren Marquet, “O projede de birlikte çalışmak isteriz” dileklerini iletti.

EBDR heyetini İzmir’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyetin altını çizen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise desteklerinden dolayı EBRD yetkililerine teşekkür etti. Katı atık tesisinin yeri için yaşadıkları zorlu süreci anlatan Başkan Kocaoğlu, “Katı atık tesisimiz için yer problemimiz vardı, onu aşmaya çalışıyoruz. Çevre açısından en büyük projemiz olarak bir tek o kaldı. Diğer çevre projelerimiz devam ediyor” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın