Öğrencilere “Sağlıklı Gıda” uyarısı

Karsiyaka_9319Gelişim çağındaki çocukları ve ilköğretim öğrencilerini açıkta satılan gıdalara karşı uyarmak isteyen Karşıyaka Belediyesi, “Sağlıklı Gıda, Sağlıklı Nesiller” projesi başlattı. Belediye Zabıta Müdürlüğü yetkilileri, yaklaşık 7 ay sürmesi planlanan proje kapsamında, ilçedeki 43 okulu tek tek ziyaret ederek, öğrencileri, açıkta satılan sağlıksız gıdaları tüketmemeleri konusunda bilgilendirecek.

KARARLI MÜCADELE
Açıkta ve sağlıksız koşullarda gıda satışına karşı kararlı bir mücadele yürüten Karşıyaka Belediyesi, bir yandan yasal işlemlere ağırlık verirken bir yandan da bu gıdaların potansiyel tehlikelerine karşı öğrencileri bilgilendirmeye başladı. Zabıta Müdürlüğü tarafından hazırlanan çalışma kapsamında ilk seminer, Karşıyaka Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi’nde (KARGEM) gerçekleştirildi. Burada öğrenim gören 500 öğrenciye, “Açıkta satılan gıdaların tehlikeleri ve sağlığımız üzerindeki etkileri” başlıklı bir seminer verildi.

43 OKUL ZİYARET EDİLECEK
Yaklaşık 7 ay boyunca devam edecek proje kapsamında, belediye görevlileri ilçedeki 43 okulun tamamında seminerler verecek. Seminlerde öğrencilere, açıkta satılan besinlerin nasıl imal edildiği ve saklandığı, bu koşulların sağlığımızı nasıl etkileyeceği ve neden tüketilmemesi gerektiği tek tek anlatılacak, sorulara yanıt verilecek. Ayrıca, tanıtıcı broşür ve afişlerle de kampanya süreci desteklenecek. Okulların yanı sıra, çeşitli sokak ve caddelere de bilgilendirici afişler asılacak, broşürler dağıtılacak.

SAĞLIKLI NESİLLER İÇİN
Toplam 29 bin öğrenciyi açıkta satılan gıda maddelerinin tehlikelerine karşı uyarmayı hedefleyen Karşıyaka Belediyesi, aileler ile birlikte çok geniş bir kitleye ulaşmış olacak. Bu proje ile sağlıksız koşullarda satılan yiyecek ve içeceklere yönelik talebi azaltmayı hedefleyen Karşıyaka Belediyesi, bununla birlikte kayıtdışı satışın da uzun vadede azalmasıyla “sağlıklı nesiller” için önemli bir adım atmış olacak.

Bir Cevap Yazın