TİYATROCULARDAN ORGAN BAĞIŞINA TAM DESTEK

FLZ_6129 FLZ_6168İzmir İl Sağlık Müdürlüğü Organ ve Doku Bağışı çalışmaları kapsamında Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen Bezirgan oyunu sonunda, oyuncular seyircileri organ bağışına davet etti.
İstanbul Halk Tiyatrosu oyuncusu Bahtiyar Engin, kardeşini organ bulunamadığı için kaybettiğini belirtti ve insanla ilgili her türlü konudan sorumlu olan tiyatronun, organ bağışı gibi insani bir konudan da sorumlu olduğunu söyledi. Daha sonra Engin, İzmir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Bediha Türkyılmaz’ı sahneye davet etti. Türkyılmaz konuşmasında, organ bağışını alkışlattıkları için, organ bağışını düşündürttükleri için oyuncalara teşekkür etti ve şöyle dedi: “Yirmi beş bin kişinin organ beklediğini, altı bin kişinin beklerken öldüğünü bilmeliyiz. Zaten toprak olacak organları niçin bağışlamayalım? Din adamlarımız da dini açıdan bir engel olmadığını belirttiler. Ben inanıyorum ki insanlar organ bağışına gönül verecek ve organ bekleyerek ölenler bundan sonra ölmeyecek.” Türkyılmaz konuşmasından sonra oyunculara plaket ve çiçek verdi.
Yaşam gerçekliğine sahnenin büyüteci ile bakma avantajı sağlayan tiyatro sanatının, organ bağışına vurgu yapması ile büyük bir farkındalık sağlandı ve seyirciler oyun sonunda fuaye alanında Konak İlçe Sağlık Müdürlüğünce kurulan organ bağış standında organ bağışında bulundu.

Bir Cevap Yazın