Tarihe köye genç dokunuş

GEDIZKOZBEYLI2 GEDIZKOZBEYLI4400 yıllık Osmanlı köyü Kozbeyli, 8’inci Ulusal İç Mimarlık Öğrencileri Buluşması’na sahne oldu. 16 üniversiteden 120 genç, Gediz Üniversitesi’nin ev sahipliğinde tarihi köyü tanıdı, buraya ilişkin tasarımlara imza attı

İzmir Foça’nın tarih zengini köyü Kozbeyli, Türkiye’nin dört bir yanından iç mimarlık öğrencilerini konuk etti. Gediz Üniversitesi, 1600’lü yıllara dayanan geçmişin yaşatılıp gelecek nesillere aktarılması amacıyla bir süredir çalışma yürüttüğü 400 yıllık Osmanlı köyünde, 8’inci Ulusal İç Mimarlık Öğrencileri Buluşması’na ev sahipliği yaptı. 16 üniversiteden (Akdeniz, Anadolu, Başkent, Çukurova, Gedik, Gediz, Gelişim, İstanbul Ticaret, İzmir Ekonomi, Kadir Has, Kocaeli, Kültür, Mimar Sinan, TOBB, Yaşar ve Yeni Yüzyıl) 120 öğrenci katıldı. Onlara 16 akademisyen de eşlik etti.
Ege Denizi’ne bakan yamaçta, çam ağaçlarının arasındaki Kozbeyli’de 7 farklı atölye çalışması gerçekleştirildi. Tipik Türk mimarisinin en özel örneklerini sergileyen taş binalar ve buradaki sosyal yaşam incelendi, köylülerle görüşüldü. Üç gün boyunca birbirinden ilginç tasarımlar yapıldı ve tüm bunlar en sonunda mimarlık camiasıyla paylaşıldı, beğeni topladı.

İlk kez gördüler
Gediz Üniversitesi İç Mimarlık Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bilgen Dündar, her yıl farklı üniversitenin düzenlediği organizasyona, tarih zengini bir bölgede atölye çalışmaları ekleyip 3 güne yayarak bir ilke imza attıklarını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Dündar, hem katılımcılar hem de Kozbeyli açısından oldukça yararlı geçtiğini dile getirdi, “Gençlerimiz ilk defa geldikleri Kozbeyli’yi tüm detaylarıyla tanıma fırsatı buldu” dedi.

Bir Cevap Yazın