YEŞİLÇAM 100. YILINI ALİAĞA’DA KUTLADI

aliaga-filiz.akın aliaga.belediye.baskanı.serkan.acar-turkan.sorayTürk Sineması’nın 100. Yılı, İzmir’in Aliağa ilçesinde bir dizi etkinlikle kutlandı. Aliağa Belediyesi’nin ev sahipliğinde, Yeşilçam’ın efsane isimlerinden Ediz Hun, Filiz Akın ve Türkan Şoray gibi birbirinden kıymetli sanatçıların katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikler adeta yıldızlar geçidine sahne oldu.

SANATÇILARA YOĞUN SEVGİ SELİ

Türkan Şoray, Ediz Hun, Filiz Akın, Sümer Tilmaç, Cengiz Sezici, Yusuf Sezgin, Ertem Göreç, Agah Özgüç, Yılmaz Atadeniz, Yavuz Işıklar gibi Türk Sinemasına gönül vermiş yıldızları bir araya getiren kutlama programına Ufuk Kaplan, Ekin Türkmen, Melda Gür, Bekir Aksoy gibi genç aktör ve aktrisler de katıldı. Burada sevgi seliyle karşılanan sanatçılar yoğun ilgi nedeniyle zaman zaman zor anlar yaşadı. Sanatçılar, Aliağalı hayranlarıyla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi.

DUYGULU ANLAR YAŞATAN SERGİ

Aliağa Enka Salonu’nda düzenlenen kutlama etkinlikleri, Ressam İbrahim Enez’in koleksiyon sahibi Necdet Arıkan’a ait Türk Sinemasının Film afişlerinden oluşan yağlı boya resim sergisinin beğeniye sunulmasıyla başladı. Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Nihat Gül, Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz ve Aliağa İlçe Emniyet Müdürü Hasan Tuğan ile birlikte katılımcıların ilgi ile gezdiği sergi büyük beğeni topladı. Katılımcıları zaman tünelinde adeta yolculuğa çıkaran sergide özellikle 1960’lı yıllarda, Türkan Şoray’ın başrol aldığı “Beni Osman Öldürdü”, Fatma Girik’in “Sevenler Ölmez” ve Filiz Akın’ın oynadığı “Gurbet Kuşları” gibi sinema filmlerinin afişlerini konu alan yağlı boya tabloları ilgi odağı oldu. Sergide yer alan 80 eseri tek tek inceleyen efsane sanatçılar, bir zamanlar rol aldıkları filmlerin afişlerini incelerken duygulu anlar yaşadı. Afişlerde yer alan birçok ismin ebediyete intikal ettiğine dikkat çeken Ediz Hun, “Biz bu filmleri zamanında çok zor şartlar altında çektik. Bu eserlerde yer alan meslektaşlarımın çoğu hayata veda etti. Duygulanmamak elde değil” diyerek göz yaşlarına hakim olamadı. Katılımcıların cep telefonları ile sergilenen eserlerin önünde hatıra fotoğrafları çektirdiği görüldü.

BAŞKAN ACAR’DAN ALİAĞA’YA KÜLTÜR MERKEZİ SÖZÜ

Aliağa Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Volkan Severcan’ın sunuculuğunu üstlendiği gecenin açılış konuşmasını yapan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Türk Sinemasının 100. Yılı vesilesiyle sinemaya emek vermiş değerli sanatçıları Aliağa’da misafir etmekten büyük onur ve mutluluk duyduğunu söyledi. Türk Sinemasının efsane sanatçılarını spor salonunda ağırlamaktan dolayı üzgün olduğunu belirten Başkan Acar, “Gönül isterdi ki siz değerli sanatçılarımızı bugün kültür merkezlerinde, sinema salonlarında ağırlayalım. Ancak sizlere buradan söz veriyorum. Sizleri 2 yıl sonra Aliağa’ya yeniden davet edeceğim ve bir dahaki sefere sizleri Aliağa’ya yakışır güzellikte bir kültür merkezinde ağırlayacağız. Bu konuda Kültür Bakanlığımızdan da destek istiyoruz.” dedi. Aliağalı vatandaşlar, Aliağa’ya 2 yıl içinde çok güzel bir kültür merkezi kazandıracağının sözünü veren Başkan Acar’ı ayakta alkışladı.

MÜSTEŞARDAN DESTEK SÖZÜ

Başkan Serkan Acar’dan sonra söz alan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Nihat Gül ise, “Sanayi ve ticaret şehri olan Aliağa’yı kültür ve sanat ilçesine dönüştürecek her türlü projeye bakanlık olarak destek vereceğiz” diyerek, Aliağa’ya kültür merkezi yapımı konusunda destek isteyen Aliağa Belediye Başka Serkan Acar’a Aliağa’ya Kültür Merkezi yapımı konusunda destek sözü verdi.

aliaga-kultur ve turizm bakanlıgı.mustesarı.nihat.gul aliaga-belediye.baskanı.serkan.acarFİLİZ AKIN: “SİNEMA YÜZYILLIK BİR AŞK”

Açılış konuşmasının ardından Türk Sineması’na gönül vermiş sanatçılara ‘Yaşam Boyu Onur’ ödülleri verildi. Yeşilçam’ın masum sarışını Filiz Akın ödülünü Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar’ın elinden aldı. Sinemanın yüzyıllık bir aşk olduğunu belirten Filiz Akın şöyle dedi: “Burada birçoğunuz belki bizim filmlerimizle büyüdü. Bizimle aynı yaşta olanlar bizimle aynı tutkuyu yaşadılar. Bizim olduğumuz dönemde fazla eğlence olmadığı için sinema sevenlerle aramızda çok büyük tutkular oluştu. Tüketim toplumuna geçince kaybettiğimiz bir takım değerler var. Masumiyet gibi, romantizm gibi, aile ilişkileri gibi, bunların simgesi olarak bize verdiğiniz değer için hepinize çok teşekkür ediyorum”

EDİZ HUN: “ALİAĞA’DA BULUNMAKTAN DOLAYI MUTLUYUM”

Ödülünü Aliağa Kaymakamı Bayram Yılmaz’ın elinden alan Türk sinemasının yakışıklı jönü Ediz Hun ise; “Sevgili Aliağalılar, şuanda çok büyük bir hassasiyet içerisindeyim. 1963 senesinde sevgili Türkan Şoray ile ‘Genç Kızlar’ filmi ile başlamıştım. Sette elim ayağım titriyordu bu kadar güzel bir bayanın karşısında. Bana çok destek verdi. Çünkü ben çok acemiydim. O yıllarda Almanya’da henüz talebeydim. Şimdi de ne zaman sanatsal bir etkinlik içerisine girsem mutlaka beni arar kutlar. Sevgili sanatçı kardeşlerim, sevgili yönetmenlerim ve yazarlarımla birlikte Aliağalıların huzurunda bulunmaktan dolayı çok mutluyum” diyerek, başta Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar olmak üzere gecenin düzenlemesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

TÜRKAN ŞORAY: “ALİAĞA’DA BİR KEZ DAHA SİNEMANIN GÜCÜNÜ HİSSEDİYORUZ”

Ödülü, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Nihat Gül tarafından takdim edilen Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray da şunları söyledi: “Bu coşku ve sevgi dolu yüreğinizden gelen alkışlar için, sıcacık sevginiz için hepinize çok teşekkür ediyorum. Burada bir kez daha sinemanın gücünü hissediyoruz. Kutsal bir mesleğimiz var, iyi ki sinema sanatçısı oldum. Aliağa’da böyle bir kültür etkinliğinin gerçekleşmesi çok güzel bir şey. Bir sinemacı olarak çok mutlu oldum”

BAŞKAN ACAR İLE TÜRKAN ŞORAY’IN DANSI YOĞUN ALKIŞ ALDI

Gecede ödüllerin sahiplerini bulmasının ardından Sinema Senfoni Orkestrası Yeşilçam’ın efsanevi müziklerinden oluşan muhteşem repertuarı ile Aliağalı müzikseverlerle buluştu. Güçlü yorumuyla sahnelerde adından sıkça söz ettiren Deniz Çevik, Türk filmlerinde yer alan unutulmaz şarkıları Aliağalılar için seslendirdi. Deniz Çevik’in Güftesi Sadık Şendil, bestesi Şekip Ayhan Özışık’a ait olan ‘Senede Bir Gün’ şarkısını okuduğu sırada Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar Türkan Şoray ile bir süre dans etti. Başkan Acar ile Şoray’ın dansı katılımcılardan yoğun alkış aldı.

SİNEMA SENFONİ ORKESTRASINDAN EFSANE FİLM MÜZİKLERİ

Sinema Senfoni Orkestrası eşliğinde şarkılarını seslendiren Deniz Çevik’e Aliağalı vatandaşlar da eşlik etti. Konser sırasında Türk sinemasının klasiklerinden olan Çiçek Abbas, Hababam Sınıfı, Selvi Boylum Al Yazmalım gibi efsane filmlerden oluşan kesitler barkovizyonda gösterildi. Katılımcılar Sinema Senfoni Orkestrası ile birlikte Deniz Çevik’in performansını ayakta alkışladı. Muhteşem bir müzik ziyafetinin sonunda sahneye çıkan Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, orkestra şefine ve sanatçı Deniz Çevik’e gecenin anısına bir buket çiçek ve teşekkür plaketi takdim etti.

Bir Cevap Yazın