Kış aylarının yıldızı Çikolata ve Karamel…

IMG_4314Özsüt’ün ünlü pasta ustası Christophe Niel tarafından yaratılan Kestane Karamel ve Esmeralda, yeni Özsüt menüsünün en iddialı lezzetleri… Benzersiz fıstık lezzetini kış aylarının favori meyvesi mandalina ile buluşturan Özsüt, Mandalina Fıstık pastası ile hafif lezzetleri sevenlerin favorisi olmaya aday.

Benim Özsüt Pastam Yarışması’nın üçüncüsü olan Yer Fıstıklı&Karamelli Pasta ise enerjiye ve motivasyona ihtiyaç duyulan soğuk kış günlerine neşe getiriyor. Özsüt’ün menüsüne yeni eklediği bir diğer lezzet olan Frambuaz Küpü ise tek kişilik porsiyonlarıyla kendine ve yakınlarına anlık heyecanlar yaşatmayı sevenler için menüde yerini alıyor.

Sütlü tatlılara dünya mutfaklarından geleneksel dokunuşlar…

Tarifleri Osmanlı Mutfağına dayanan Özsüt’ün menüsü, bu sezon geleneksel lezzetler ile genişliyor. Osmanlı Sarayı’nın en önemli tatlılarından olan Su Muhalebisi, sütlü tatlı severler için menüye eklendi. Osmanlı’nın vazgeçilmez kuruyemişi olan fıstık, Özsüt şefleri tarafından hazırlanan muhallebi ile buluştu ve kışa özel Bol Fıstıklı Muhallebi de menüde yerini alıyor.

Menünün diğer lezzetleri ise Balkanlar’dan gelen lezzet Triliçe ve çocukların yeni favorisi olmaya aday Marsmellow Muhallebisi.

İçinizi ısıtacak lezzetler yine Özsüt’te…

Yüzyıllardır soğuk günlere huzur katan Sahlep de yeni menüde Özsüt severler ile buluşmaya hazır. 7’den 70’e herkesin sevdiği Sıcak Çikolata ise bitter, muzlu ve çilekli seçenekleri ile içleri ısıtacak.

Bir Cevap Yazın