Yenilebilir Kültür Elçisi

Selda Kapancıoğlu-Özge Ulusoy
Selda Kapancıoğlu-Özge Ulusoy

Selda Kapancıoğlu

Bir ağaç düşünün ki ölümsüzlüğün simgesi olmuş,
Bir ağaç düşünün ki tarihi mitolojiye kadar dayanmış,
Bir ağaç düşününki bir dalı ile küsler barışmış,
Ve bir meyve düşünün ki ünü Anadolu’dan Afrika’ya kadar yayılmış…

İşte şimdi size bu mucizevi meyveyi açıklıyorum “Zeytin”.
Yunan tanrısı Athena’nın 39.000 yıl önce mızrağını yere saplaması ile başlayan bir hikâyedir, zeytinin hikâyesi. Evet, bu yeryüzüne armağan edilen zeytin Hipokrat’ın bile hastalarına vücutlarına sürmelerini önerdiği zeytinyağı sağlık deposu olmaktan öte mucizenin ta kendisidir.

Ticari yönden de harika bir gelişim kaynağı olan Zeytin ve Zeytinyağı sayesinde birçok firmayı da artık yakından biliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Balıkesir’in güzeller güzeli beldesi Ayvalık’ta, “10. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Günleri”ne katılma fırsatı buldum. Bu görsel şölende bize ev sahipliği yapan Yudum firmasının müthiş lezzetlerini tatma fırsatı buldum.

ozge_ulusyoy_ayvalik (7)Ünlü manken, oyuncu ve sunucu Özge Ulusoy ve Türkiye’nin ilk ve tek şarap kompleksi olan Kayra Şarap Akademisi binasında “Mimolett” isimli restoranını açmış aynı zamanda Show TV’de yayınlanan “Master Chef” yarışmasında jüri üyeliği yapmış olan şef aşçı Murat Bozok da Yudum’un sponsorluğunda Ayvalık’a gelenler arasındaydı. Yemek programı tadında geçen katılımda Özge Ulusoy’un elinden zeytinyağlı somon balığı yeme fırsatını da yakalamış olduk. Tabi bu arada Özge Hanım’ın evde yemek yapmak için çok fazla fırsatı olmadığını ve zeytinyağlı yemeklerden en çok yapımı kolay olması sebebi ile barbunya ve taze fasulyeyi tercih ettiğini de öğrenmiş olduk. İzmirli manken zeytinyağından başka yağ kullanmadığını bu kültüre annesi sayesinde kavuştuğunu da söylemeyi ihmal etmedi. Aslına bakarsanız bu güzelliği annesi ve zeytine borçlu olduğunu söyledi. Murat beyle hem hoş sohbet hem de sabırsızlıkla beklenen iki saatin sonunda iki ünlümüz muhteşem Süleyman’ın tabiriyle “âlâ” diyebileceğimiz bir görüntüde yemekleri şenliğe gelen misafirlere sundular ve lezzet dışında sunumları ile de tam puan aldılar.
Basının yoğun ilgi gösterdiği şenlikte zeytinyağı ile yapılan yemekler dışında çeşitli yarışmalar, konuklar için hazırlanan zeytinyağı stantları da büyük ilgi gördü. Ayvalık soğuğuna aldırış etmeden gelen davetliler ünlü Ayvalık manzarası eşliğinde efsanevi bir tarihi olan zeytinyağını da tatma fırsatını yakalamış oldu.

Yoğun emek harcanarak, annelerimizin leziz yemeklerine kattığı, bu küçük kültür elçisi, ona sahip çıktığımız sürece bizim ve mutfaklarımızın baş tacı olmaya devam edecek.

Bir Cevap Yazın