Evrenin sırlarını arayan merkezde bir Türk genci

0 (1)Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği öğrencisi İbrahim Can Görgülü, önemli başarıya imza attı, CERN’e davet edildi. İzmirli genç, burada kurulacak yeni yeraltı tesisi projesinde görev aldı

Gediz Üniversitesi Makine Mühendisliği 4’üncü sınıf öğrencisi İbrahim Can Görgülü, bilimin merkezine adım attı. Görgülü, evrenin sırlarını arayan Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi’nden (CERN) davet aldı. İsviçre’nin Cenevre kentindeki dünyanın en büyük parçacık fiziği laboratuvarında 2 ay boyunca eğitim gördü, staj yaptı. Dünya çapındaki bilim insanlarıyla birlikte deneylere katıldı, 60 yıllık CERN’de yeni kurulacak yeraltı tesisinin hazırlık çalışmalarında bulundu.
En büyük hayallerinden birini gerçekleştirdiğini söyleyen başarılı genç, “CERN, atom çarpıştırmanın daha ileri düzeyine geçmeye hazırlanıyor. Bu yeni tesiste atom altı parçacıkları (nötrino) üzeri çalışılacak. Bilimin ve dünyanın odaklandığı böyle bir projenin parçası olmak benim için unutulmaz deneyimdi” dedi.

Her şey bilim için
Gediz Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Batar da İbrahim Can Görgülü’yü kutladı. Prof. Dr. Batar geleceğin bilim insanlarını yetiştirmeye çalıştıklarını dile getirdi, şöyle konuştu: “Bu amaçla bilime ve araştırmayla meraklı öğrencilerimizi teşvik ediyoruz, laboratuvarlar gibi fiziki imkanlar başta olmak üzere her türlü desteği sağlıyoruz. Dilerim İbrahim de başarılı bir bilim insanı olur ve bilimde ülkemizin adını daha yukarılara taşıyacak, insanlığa da fayda sağlayacak işlere imza atar. CERN’e kabul edilmesi, onun bu yönde ilerlediğinin en somut göstergesi. Gelecekte burada aktif olarak görev alacağına inanıyoruz.”

Bir Cevap Yazın