İzmir’de Balkan havası

s871287İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 10.’su düzenlenen Balkanlılar Halk Dansları Festivali, Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören ve geleneksel kortej yürüyüşüyle başladı. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu festival sayesinde gençlerimiz birbiriyle buluşup kaynaşacak. İzmir Balkanlar, Balkanlar İzmir olacak” diye konuştu.

1935 ve 1936 yıllarında Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle iki kez gerçekleştirilen, 70 yıllık aranın ardından 2007 yılından itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden hayata geçirilen Balkanlılar Halk Dansları Festivali 10. kez start aldı. 11 Balkan ülkesinin katıldığı festivalin açılış töreni Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirildi. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak, ilçe belediye başkanları, Balkan derneklerinin temsilcileri ve festivalde yer alan ülkelerin dans grupları katıldı. Açılış töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, 5 gün sürecek festival boyunca gençlerin çeşitli etkinliklerde buluşarak kaynaşacaklarını ve birbirlerini tanıyacaklarını belirterek, “İzmir Balkanlar, Balkanlar İzmir olacak. Her bir gencimiz kendi ülkesine döndüğünde birer barış elçisi olacak. Toplumlar birbirini tanıdıkça aralarına nifak tohumları değil, barış ve sevgi tohumları serpilecek” dedi. Başkan Aziz Kocaoğlu, Türkiye’nin güney komşularında yaşanan olayların da bir an önce sona ermesini ve ülkemizin içinde bulunduğu tüm yakın coğrafyaya barış gelmesini diledi.

Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak da, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’i, Ege’yi ve Türkiye’yi bu festival sayesinde tüm Balkanlara tanıttığını ve toplumlar arasındaki dostluğu pekiştirdiğini söyledi.

10. Balkanlılar Halk Dansları Festivali’nin ilk gösterisini ise ev sahibi Türkiye adına katılan Zeybek Ekibi yaptı. Festivale katılan tüm ekipler törenin ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu eşliğinde Konak Meydanı’na kadar yürüyerek halkı selamladı. Ekipler Meydan’da kurulan sahnede ülkelerinin halk danslarını sahneledi.

5 gün boyunca Balkan rüzgarları esecek

15 Ekim’e kadar sürecek festivale bu yıl ev sahibi Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan katılıyor. Festival haftası boyunca Konak Meydanı her gün saat 17.00’de konuk ülke ekiplerinin gösterilerine sahne olacak. Cumartesi günü Bornova, Pazar günü Çiğli, Pazartesi günü Menderes, Salı günü ise Gaziemir’de saat 18.30’da düzenlenecek etkinliklerle festival coşkusu ilçelere taşınacak.

Bir Cevap Yazın