Cumhurbaşkanlığı Kupası’nın sahibi Pınar Karşıyaka oldu

Türkiye Kupası’nı geçen sezon ilk kez kazanan Pınar Karşıyaka, Cumhurbaşkanlığı Kupası’nda da zafere gitti. Pınar Karşıyaka maçtaki müthiş geri dönüşleriyle Fenerbahçe Ülker’i 77-75 yendi, 27 yıllık hasrete son verdi.

Pınar Karşıyaka, koç Ufuk Sarıca yönetiminde adeta miladını yaşamaya devam ediyor. Geçen yıl Türkiye Kupası’nı ilk kez kazanan Pınar Karşıyaka yeni sezona da Cumhurbaşkanlığı Kupası’yla girdi. Final maçında Obradovic önderliğinde, Euroleague’de Final-Four kadrosunu kurmuş Fenerbahçe Ülker’le karşılaşan Yeşil-Kırmızılılar, 8 sayı geriden geldiği son çeyrekte, rakibinin de basit hatalarını iyi değerlendirerek, 77-75’lik skorla zafere uzandı ve 27 yıl sonra, Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı ikinci kez müzesine taşıdı. İki takım da adına yakışır bir mücadele sergilerken, cumartesi günü başlayacak lige de hazır olduklarının sinyalini verdi.

Az hata yapan kazandı

Karşılaşmaya alan savunmasıyla başlayan Fenerbahçe, Preldzic ve Hickman’ın basketleriyle 9 sayılık farka ulaştı: 9-0. Ancak bu kısa sürdü. Karşıyaka, Palacios’la farkı eritip ilk çeyreği 23-20 üstün kapattı. 2. çeyrekte de savunmasıyla rakibini hataya zorlayan Fenerbahçe 13’te 30-26 öne geçti. Ancak Strawberry’in üçlükleriyle Kaf Kaf oyunun içinde kaldı, devre 41-40 Sarı-Lacivertliler’in lehine bitti. İkinci yarıda, pota altından Zoric, dış atışlardan da Goudelock’ın basketleriyle kontrolü eline geçiren Fenerbahçe 11-2’lik seriyle 4. çeyreğe 66-58 üstün girdi. Son bölümde müthiş bir geri dönüş yapan İzmir ekibi önce Palacios, Dixon ve Gabriel’le 34’te farkı 2’ye çekti: 66-64. Bitime 2 dakika kala, Kanarya’nın yaptığı 2 kritik top kaybı ve serbest atışlarda isabet bulamamasını iyi kullanan Kaf Kaf, 37’de 73-71 öne geçti. Büyük çekişmenin yaşandığı son 1 dakikada yaptığı tam saha baskıyla rakibini hataya zorlayan Karşıyaka, taktik faulleri sayıya çevirdi ve zafere gitti.

Bir Cevap Yazın