Bu yolun sonu aydınlık

s919651İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yenişehir bölgesinde okul devamsızlığı fazla olan çocuklar için yeni bir proje başlattı. Çocuklara okula gitme ve sabah erken kalkma alışkanlığı kazandırmak için uygulanan “Okul Yol” projesi kapsamında çocuklar evlerinden tek tek alınarak okullarına bırakılıyor.

Hayata geçirdiği sosyal projeler ile dikkat çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi, şimdi de okul devamsızlığının yoğun olduğu Yenişehir semtindeki çocukların eğitimleri için “Okul Yolu” projesini başlattı. Proje ile her sabah evlerinden alınan çocuklar, Büyükşehir’in tahsis ettiği araçlarla okullarına teslim ediliyor. Geçici bir süre uygulanacak proje ile çocukların okula alışması ve sabah erken kalkma sorumluluğunun öğretilmesi hedefleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde 2009 yılından bu yana hizmet veren Yenişehir Çocuk ve Gençlik Merkezi (ÇOGEM), bölgedeki çocukların okula devam etme konusunda zorluk yaşamalarından yola çıkarak “Okul Yolu” projesini hayata geçirdi. Ailelerle ve bölge okullarının idarecileri ile görüşmeler yapan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, özellikle sabah saatlerinde devamsızlığın daha yoğun olmasından hareketle çocukları okula alıştırmak için çalışmalarına başladı.

Proje kapsamında, Yenişehir semtinde ailelerle konuşularak belirlenen 35 çocuk, sabahları Büyükşehir’in tahsis ettiği araçlarla tek tek evlerinden alınarak okullarına bırakılıyor. Bu sayede çocukların erken yatıp erken kalkma alışkanlığı kazanmaları hedefleniyor. Araçlarda ÇOGEM’de görevli çocuk gelişimci, sosyolog, psikolog ve eğitimcilerin eşlik ettiği çocuklar, pilot olarak seçilen Mevlana İlkokulu ve Barbaros Hayrettin İlkokulu’na bırakılıyor. Aileler, çocuklarının okullarına güvenli bir şekilde, sıcak bir ortamda götürülmesinin mutluluğunu yaşarken, çocuklar da arkadaşlarıyla birlikte yolculuk yaparak hem okula ulaşıyor hem de sabahları okula gitme alışkanlığı ediniyor.

Bir Cevap Yazın