TÜRKİYE’DE KEDİ VE KÖPEK MAMASI HALA LÜKS TÜKETİM

TropikalPet_CEO_IzzetSaban2Ülkemizde 33 bin tonluk tüketim hacmine sahip evcil hayvan mama pazarı yüksek KDV oranları nedeniyle istediği ivmeyi bir türlü yakalamıyor. Yabancı yatırımcıların ilgi duyduğu pazardaki büyük üreticiler sadece iç pazarda değil dünyada da kendilerini ispat etmek için teşviklerin artmasını, kedi – köpek mamalarının lüks tüketim ürünü statüsünden çıkartılmasını talep ediyor.

Türkiye’nin ilk, en büyük ve lider mama üreticisi Tropikal Pet’in CEO’su İzzet Saban, “Ülkemizde şu an itibarı ile dört büyük mama imalatçısı var. Bu dört firmanın üretim kapasitesi toplamda 120 bin ton civarında. Sektörümüzün potansiyeli yüksek tek eksiğimiz bu potansiyeli ortaya çıkartacak teşvikler” diyor.

Yabancı yatırımcıların göz kırpmaya başladığı evcil hayvan mama pazarı, üretim gücünü daha da artırmayı hedefliyor. Geçen 10 yılda ithal mamaya olan bağımlılığın gittikçe azaldığı Türkiye’deki üreticiler, son dönemde devletin sanayi alanında başlattığı teşvik rüzgarının kendi yönlerine esmesini bekliyor.

Öyle ki 130 milyon Euro büyüklüğe erişen kedi – köpek mama pazarının önümüzdeki beş sene boyunca yüzde 8 ila 10 arası büyüyeceği tahmin ediliyor. Ancak ithal ürünlere uygulanan vergi tutarının yüzde 8.9, yerli imalatçıların kullandığı hammadde vergi tutarının ise yüzde 130’a ulaşması sektörü üretim anlamında zor duruma sokuyor.

Tüm gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV tutarının da kedi ve köpek maması sektöründe yüzde 18 civarında olduğunu anlatan Champion ve Goody markalarıyla Türkiye’deki ilk, en büyük ve lider mama üreticisi olan Tropikal Pet’in CEO’su İzzet Saban, hazır mamanın lüks tüketim olarak görüldüğünün altını çiziyor. Saban, “Her yıl 4 Ekim’de sevimli dostlarımızın yaşam kalitesini artırmak için dileklerde bulunuyoruz. Ancak ne yazık ki onların sağlığı için gerekli gıdalar hala lüks tüketim ürünü olarak adlandırılıyor” diyor.

Vergi oranları nedeniyle sektörün ihracat yapmakta zorlandığını anlatan Saban, “Bugün Avrupa ülkelerinde kedi – köpek mama pazarının büyüklüğü ortalama 4 milyar Euro civarında. Fakat devlet teşvikleri yetersiz olduğu için yerli üreticiler Avrupa’ya ihracat yapmakta zorlanıyor. Avrupa pazarındaki pastadan pay alamıyor. Avrupa ülkelerine ihracat yapıldığı taktirde kapasite boşlukları ciddi şekilde dolması hatta dış ticaret fazlası oluşması dahi söz konusu. Ancak yerli mama ihracatı şu anda ne yazık ki Ortadoğu ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile sınırlı kalıyor” diyor.

İhracatın dopingi teşvik olacak…
Sektörün artık mama ithal eden konumundan ihraç eden konuma gelmeye başladığını ancak tablonun hala yetersiz olduğunu anlatan Saban, “Türkiye’de ilk ve en büyük mama ihracatı yapan firmayız. Bugün 18 ülkeye ihracat yapıyoruz. Tropikal Pet olarak Champion ve Goody markalarımızla sektörümüzün dünyadaki prestijini arttıran bir konuma geldik. Şu anda KKTC, Lübnan, Letonya, Gürcistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, Bulgaristan Mısır, Hırvatistan ve Tunus dahil birçok ülkeye kendi markalarımız ile mama ihraç ediyoruz. İhracatımız iç piyasa satışlarına paralel büyümeye devam ediyor. Yapmış olduğumuz yatırımlar sayesinde toplam satışımız içinde ihracatın payı yüzde 8’e kadar çıktı. 2014 senesinde ise ihracatımızı yüzde 27 büyütmeyi hedefliyoruz. Bu nedenle tıpkı diğer üreticiler gibi biz de sektörümüze sağlanacak teşvikleri sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

“Türkiye’de mama pazarının çehresi değişiyor, bu alandaki fırsatları yakalamak gerek” diyen Saban, “Toplumumuzda ev yemeği artıklarının evcil hayvanların sağlığına verdiği zarar artık çok daha net biliniyor. Başta Anadolu illeri olmak üzere tüm Türkiye’de hazır mama tüketim rakamları artmaya başladı. Evcil hayvan besleme alışkanlıkları ile ilgili bilinç giderek artıyor. Ülkemizde yıllık mama tüketimi 33.000 tona ulaştı. Türkiye’de şu an itibarı ile dört büyük mama imalatçısı var. Bu dört firmanın üretim kapasitesi ise toplamda 120 bin ton civarında. Sektörümüzün potansiyeli yüksek tek eksiğimiz bu potansiyeli ortaya çıkartacak ve mama fiyatlarını daha da makul seviyelere çekecek teşvikler” dedi.

Bir Cevap Yazın