Melodi kardeşliği

s75388İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “gönüllü ağabey”lerinden olan baterist Onur Uygun, sürpriz yaptığı kardeşlerini müzik çalışmalarını sürdürdüğü stüdyoya götürdü. Bateri çalarak keyifli dakikalar geçiren ağabey ve kardeşler, aralarındaki bağı müziğin ritmiyle daha da güçlendirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılından beri başarıyla sürdürdüğü Abla-Ağabey-Kardeş projesi, çok özel arkadaşlıklara zemin oluşturuyor. Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nden bu yıl mezun olan Onur Uygun, okulunun yanı sıra profesyonel olarak müzikle uğraşmasına rağmen, 6 yıldır hiç aksatmadan Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projesinde görev alıyor. Bu yıl öğrenim dönemi boyunca 10 yaşındaki Mustafa ile 9 yaşındaki Ramazan Demircan’a ağabeylik yapan Uygun, yaz tatilinde de kardeşlerini unutmadı. Demircan kardeşlere sürpriz hazırlayan Uygun, onları Düş Gezginleri grubunun stüdyosuna götürerek bateri çalma hayallerini gerçekleştirdi. Kardeşlerine baterinin inceliklerini öğreten Uygun, aynı zamanda müzik notaları ve ölçüleri hakkında da bilgi verdi. Ağabeylerinin öğrettiklerini eksiksiz uygulayan iki kardeş, müzikte ne kadar yetenekli olduklarını gösterdi.

Gönüllük duygusu bambaşka

6 yıl boyunca keyifle yer aldığı projeden iş nedeniyle ayrılmak zorunda kalacağı için üzgün olduğunu belirten Uygun, gençlere sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olmaları tavsiyesinde bulundu. Gönüllü olduğu süre içinde yaşadıklarını hiç unutmayacağını ifade eden Uygun, “Gönüllük duygusunu yaşamayan anlayamaz. Bu yüzden özellikle üniversite öğrencileri mutlaka gönüllü olarak projelerde yer almalılar. Farklı yörelerden insanlarla tanışıyorlar ve gönüllüğün verdiği huzuru yaşıyorlar. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Abla-Ağabey-Kardeş projesi hayatımda büyük değişikliler yarattı. 6 yıl boyunca ben de kardeşlerimle birlikte büyüdüm, olgunlaştım. Beni örnek aldıkları için olgun davranmak zorundaydım. Bu yılki kardeşlerim bateri çaldığımı öğrendiğinde denemek istediklerini söylemişti. Bugün onların bu isteğini gerçekleştirdiğim için çok mutluyum” diye konuştu.

Anneler de çok mutlu

Projeye dahil olduktan sonra çocuklarının değişim yaşadığını ifade eden Anne Fatma Demircan ise duygularını şöyle anlattı:

“iki çocuğum da için kapanıktı. Onur ağabeyleri geldikten sonra açıldılar. Hafta sonları abla ve ağabeylerinin gelmesini dört gözle bekliyorlar. Çocuklarımdaki olumlu değişimi bire bir yaşayan anne olarak diğer ailelerin de projeye dahil olmalarını tavsiye ediyorum.”

Ramazan ve Mustafa’ya bu yıl ablalık yapan 9 Eylül Üniversitesi Maliye Bölümü öğrencisi Ezgi Güneş de, gönüllü olma duygusunu tatmanın çok güzel olduğunu, hafta sonu kardeşleriyle görüştükten sonra enerji depoladığını ve bütün haftasının güzel geçtiğini söyledi.

5250 gönüllü genç, 4774 kardeş

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2007 yılında başlattığı ve örnek gösterilen Abla-Ağabey-Kardeş projesinden bugüne kadar 4774 kardeş yararlanırken 5250 genç ise gönüllü olarak çalıştı.

Bir Cevap Yazın