Karşıyaka Belediyesi, Avrupa’ya açılıyor

Karsiyaka_7240 Karsiyaka_8204Katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde sürdürdüğü çalışmaları Avrupa vitrinine taşımak isteyen Karşıyaka Belediyesi, Avrupa Konseyi’nin en önemli projelerinden biri olarak kabul edilen 12 Yıldız Şehri Projesi’ne talip oldu. Konseyin katılımcı demokrasi ve insan hakları konusunda ön gördüğü projeleri yerine getirecek olan belediye, Avrupa’nın yıldız kentleri arasına girmeye hak kazanacak.

Onlarca etkinlik düzenlenecek

Avrupa Konseyi’nin 12 Yıldız Şehri Projesi kapsamında, 13- 20 Ekim tarihleri arasındaki Yerel Demokrasi Haftası’nda, halkın da yönetim sürecine katılacağı çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Bu kapsamda, her yaş grubundan Karşıyakalının yönetimde söz sahibi olabilmesi için halk toplantıları yapılacak. Engelli vatandaşlar için kültürel ve sosyal etkinlikler, otizmli çocuklar için ise tiyatro ve dans gösterileri sergilenecek.

Temsilciler izleyecek

Karşıyaka Belediyesi’nin insan haklarına verdiği değer ve katılımcı demokrasi uygulamalarını gösterecek olan bu etkinlikler, Avrupa Konseyi temsilcileri tarafından da izlenecek ve değerlendirilecek. Konsey uygun bulduğu takdirde, Karşıyaka Belediyesi ‘12 Yıldız Şehri’ unvanını kazanacak. Sonuçlar, önümüzdeki Mart ayında Strazburg’da gerçekleşecek törende açıklanacak.

Avrupa Standartları

Göreve geldiği günden bu yana Karşıyaka halkını da yönetim sürecine dahil etmek için çalışmalar yaptıklarını söyleyen Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Katılımcı demokrasi anlayışı ve halkın yönetimde söz sahibi olması hizmet prensiplerimizin temelini oluşturuyor. Demokrasinin tam anlamıyla uygulanabilmesinde yerel yönetimler olarak bizlerin çok önemli görev ve sorumluluklar üstlendiğini düşünüyoruz. Bu amaçla yaptığımız çalışmalar sayesinde Karşıyakamıza ‘12 Yıldız Şehri’ unvanını kazandıracağımıza inanıyoruz. Bu ödül Karşıyakamıza yakışacak. Hedefimiz, çalışmalarımızı dünyaya göstermek” dedi.

Bir Cevap Yazın