Karşıyaka’da sokak hayvanları kısırlaştırılıyor

Karsiyaka_0715 Karsiyaka_0664Sahipsiz sokak hayvanlarının bakım, tedavi ve beslenmeleri için çalışmalar yürüten Karşıyaka Belediyesi, kontrolsüz üremenin önüne geçmek için de tüm mahallelerde ‘kısırlaştırma’ seferberliği başlattı. Belediye veterinerleri, Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği ve hayvanseverler, sahipsiz sokak hayvanlarını kısırlaştırmak için el ele verdi.

Tersane’den başlatıldı
Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen kısırlaştırma seferberliği, Tersane Mahallesi’nden başlatıldı. Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği’ne bağlı özel veteriner klinikleri, Yerel Hayvan Koruma Gönüllüleri ve hayvansever vatandaşların da destek verdiği çalışmayla, ilk etapta 40 kedi kısırlaştırıldı. Mahalleden alınan kediler, Taypark’taki polikliniğe getirilerek kısırlaştırma işlemi uygulandı, ardından da yaşadıkları yere bırakıldı.

174 başvuru var
Kısırlaştırma çalışmaları, sahipsiz hayvanların yoğunluğuna göre diğer mahallelere de yayılacak. Belediyeye yapılan 174 resmi kısırlaştırma başvurusunun yanı sıra, tüm hayvanlar için kontrollü üreme çalışması yapılacak. Çalışmalar devam ederken, Veteriner İşleri Müdürlüğü ekiplerinin Örnekköy ve Taypark polikliniklerinde randevulu olarak gerçekleştirdiği kısırlaştırma işlemleri de sürecek.

Tüm ilçeyi kapsayacak
Can dostlara sağlıklı yaşam koşulları oluşturmak için çalıştıklarını belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Can dostlarımızın her türlü bakımını ve tedavisini belediye olarak üstleniyoruz. Kısırlaştırma işlemleri de bir hayvanın kontrollü üremesi ve hastalıklardan korunması için uzmanlarca tavsiye edilen bir yöntem. Kısırlaştırılan kedi ve köpekler, pek çok hastalıktan korunmuş oluyor. Hem can dostlarımızın aşırı ve kontrolsüz üremesinin önüne geçmek hem de hayvanlarımızın daha iyi ve sağlıklı koşullarda yaşamasını sağlamak amacıyla başlattığımız çalışmalar sürecek” dedi.

Bir Cevap Yazın