Edebiyat sokağa taştı

Karsiyaka_0839 Karsiyaka_0894Kitap okumayı özendirmek için İzmir’de ilk kez ‘Ücretsiz Kitap Değişim Standları’ açan Karşıyaka Belediyesi, bu kez de edebiyatı sokağa taşıdı. Ünlü yazarlar ile Karşıyakalıları buluşturmayı hedefleyen “Edebiyat Sokakta Güzel” etkinliğinin ilk konuğu, Kurt Seyt ve Shura’nın yaratıcısı Nermin Bezmen oldu.

KURT SEYT VE SHURA’YI ANLATTI
Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nda düzenlenen söyleşi ve imza etkinliğine yaklaşık 100 edebiyat tutkunu katıldı. Ünlü yazar Nermin Bezmen ile tanışmak ve kitaplarını imzalatmak isteyen Karşıyakalılar söyleşiye ilgi gösterdi. En çok konuşulan ise Bezmen’in kitabından aynı isimle uyarlanan ve şu sıralar milyonları ekran başına kilitleyen ‘Kurt Seyt ve Shura’ dizisi oldu. Sanatseverler, hikayenin kahramanlarının nasıl ortaya çıktığı yönünde sorular sordu.

KİTAPLARINI İMZALADI
Kitaplarındaki karekterleri yazmadan önce, onlarla ilgili çok iyi araştırma ve gözlemler gerçekleştirdiğini belirten sanatçı Bezmen “Anneannem 90’lı yaşlarında bana sürekli ailesinden anılar anlatıyordu. Bu anlatımların unutulmaması için yazmaya karar verdim. İki yıl sürekli notlar tuttum. Daha sonraki iki yıl da anlatılanlar ile tarihi bilgileri derleyip mekanlar ile özdeşleştirdim. Geçmişten gelen izlerin birikimi ile kitaptaki karakterleri oluşturuyorum” dedi. Bezmen söyleşinin ardından kitaplarını imzaladı.

Bir Cevap Yazın