Çizginin ustaları “barış”ı anlattı

s296504İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dünya barışına katkı sağlamak amacıyla düzenlediği “Barış ve Çocuk” konulu Uluslararası Karikatür Yarışması’nda dereceye girenlerin ödüllerini Başkan Aziz Kocaoğlu verdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “kardeş kentler” arasındaki dostluk bağlarını güçlendirmek, barışa yönelik duyarlılık ve farkındalık yaratmak amacıyla bu yıl ilk kez düzenlediği “Uluslararası Karikatür Yarışması”nın ödül töreni 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde yapıldı. Törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve karikatür sanatçıları ile çok sayıda davetli katıldı.

“Yurtta barış, dünyada barış”
Törende konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, 1 Eylül Barış Günü’nü kutlayarak, barışa katkı sağlamak için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini söyledi. Ulu Önder Atatürk’ün “yurtta barış, dünyada barış” sözünü hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Dünyanın tarihi boyunca insanlığın ihtiyaç duyduğu şeylerin başında barış geldi. Maalesef insanlık tarihi boyunca hep savaşlar yaşandı, yaşanıyor, yaşanacak. Dünyanın geldiği süreçte, özellikle Orta Doğu, Balkanlar ve Kafkaslar’da yani kendi coğrafyamızda barış kolay tesis edilmiyor. Bu coğrafyanın kendine has özellikleri var. Ancak ve ancak karşıdakini tanıyarak, kırmızı çizgilerini öğrenmek gerekiyor. Önce tanış olup sonra barış yolunda yürünebilir. Çok zor bir coğrafya, devlet geleneği olan ülke sayısı çok sınırlı. Bu ülkelerin başında da Türkiye Cumhuriyeti geliyor. Türkiye Cumhuriyeti’ne bölgedeki barışı tesis etmek için büyük görev düşüyor. Türkiye özeline baktığımızda, barışın tesisi için Diyarbakır ile İzmir arasında kurduğumuz dostluk köprüsü için 1 yılı aşkın süredir çabalıyoruz. Umuyorum ülkemizdeki barış ortamının gelişmesine, güçlenmesine katkıda bulunur” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın