Haziran’da tamam

1s9111537 yıl önce Türkiye’deki ilk futbol maçına evsahipliği yapan Bornova, şimdi yeni bir stada kavuşuyor. Büyükşehir ve Bornova belediyelerinin işbirliğinde yapımı devam eden Doğanlar Stadyumu Haziran ayında tamamlanacak. UEFA standartlarındaki tesiste engellilerin spor karşılaşmalarını rahatlıkla izleyebilmesi için gerekli altyapı düzenlemeleri de olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bornova Belediyesi işbirliğiyle yapılan ‘Bornova Doğanlar Stadyumu’ inşaatı hızla devam ediyor. Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ile birlikte çalışmaları yerinde inceleyen ve yetkililerden bilgi alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, spor kompleksinin kentin önemli bir ihtiyacını karşılayacağını söyledi. Başkan Kocaoğlu, stadyumun hayata geçmesiyle Bornova ilçesinin spor alanında çıtasını yükselteceğini kaydetti.

Doğanlar Hurdacılar Sitesi’nin karşısındaki 1410, 1412 ve 1607 sokaklar arasında kalan 21 bin metrekarelik alanda inşa edilen stat, UEFA standartlarında olacak. Teknik standartlarının yanısıra, Ankara Caddesi üzerindeki Naldöken Kavşağı’ndan kolaylıkla ulaşılması bakımından İzmir’in en önemli spor alanlarından biri olacak Doğanlar Stadyumu’nun yaklaşık 10 milyon liralık maliyetini İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Bornova Belediyesi ortaklaşa karşılıyor. İlk etapta 6 bin 630 seyirci kapasiteli stadın ihtiyaca göre genişletilmesi planlanıyor. İnşaat seviyesi yüzde 30’lar düzeyinde olan Doğanlar Stadyumu’nun batı tribünü betonarme inşaatı tamamlandı. Doğu tribününün betonarme imalatı ise Eylül ayında bitecek. Betonarme inşaatının tamamlanmasının ardından çatıya çelik konstrüksiyon çatı kaplama malzemesi döşenecek. Kaba inşaat bittikten sonra tribün koltukları monte edilecek, aydınlatmalar yapılacak, otopark ile çevre ve yol düzenlemeleri gerçekleştirilecek. Statta engellilerin spor karşılaşmalarını rahatlıkla izleyebilmesi için gerekli altyapı düzenlemeleri de olacak. Geçtiğimiz Şubat ayında temeli atılan stadyumun 2015 yılının Haziran ayında tamamlanması planlanıyor.

Futbol Türkiye’de ilk kez Bornova’da oynanmıştı

Tarihçiler, Türkiye’de ilk futbol maçının Bornova çayırlarında oynandığını belirtiyor. Futbolu ülkemize ilk getirenler, Osmanlı İmparatorluğu’nun belli başlı ticaret limanlarındaki kentlere yerleşen İngilizler olmuş. Osmanlı topraklarında ilk futbol maçının 1875’te Selanik’te oynandığı biliniyor. 1877 yılında ise İzmir’in Bornova çayırlarında futbol maçlarının yapıldığı tarih kayıtlarında yer alıyor. Bornova semtine yerleşmiş ve pek çoğu tütün ve pamuk ticaretiyle uğraşan İngiliz aileleri arasında Bornova çayırlarında futbol müsabakaları oynanmaya başlamış. Bu ünlü aileler arasında Lafontaine’ler, Giraud’lar, Whittall’ler ve Charnuad’lar ön planda yer alıyor. Daha sonra futbol, İngiliz ailelerin İstanbul’a taşınması üzerine 1895’te Kadıköy ve Moda’da oynanmaya devam etmiş.

Bir Cevap Yazın