Çölyak hastaları için 500 kilometre yürüdü

s112578Hakan Pekzorlu’nun Çölyak ve Fenilketonüri hastalığına dikkat çekmek amacıyla İzmit’ten başladığı “İzmit’ten İzmir’e İz Bırak” farkındalık yürüyüşü Konak Meydanı’nda son buldu. 19 günde 500 kilometrelik yol katederek kente gelen Pekzorlu’yu karşılayan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, “Glutensiz ürünlerin Türkiye’de üretimi için hükümetin katkısı şart” dedi.

Türkiye’de yaygın olan ve teşhis edilmemesi halinde çok ciddi sağlık problemlerine neden olan Çölyak ve PKU (Fenilketonüri) hastalıklarına dikkat çekmek amacıyla Kocaeli Metabolik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin düzenlediği “İzmit’ten İzmir’e İz Bırak” farkındalık yürüyüşü İzmir’de son buldu. Derneğe üye ve tamamen gönüllü olarak etkinliğe katılan Hakan Pekzorlu, iki hastalığa dikkat çekmek amacıyla 9 Ağustos’ta İzmit’ten yola çıkarak, 500 kilometre yol katetti ve 19 günde Konak Meydanı’na ulaştı.
İzmir’de faaliyet gösteren Fenilketonüri ve Çölyak dernekleri üyeleri, üzerinde “Mutlaka sen de Çölyak testi yaptır” ve “Diyetime Saygı Göster” dövizleri ile Hakan Pekzorlu’yu karşıladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Aysel Özkan’ın da katıldığı etkinlikte, Çölyak ve PKU hastalığı “balonların içine hapsedilerek” alkışlar eşliğinde gökyüzüne salındı.
Bu iki hastalıkla mücadele eden ve ömür boyu diyet yapan hastalar için İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2010 yılından bu yana Kent Ekmek Fabrikası’nda özel glutensiz ekmek ürettiğini belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, “50 kentimize bu ekmeklerin dağıtımını yapıyoruz. Ayrıca yıl içinde glutensiz gıda paketleri dağıtarak aileleri yalnız bırakmıyoruz. Hastalığın toplumda bilinirliğini artırmak için de bir kitap bastırdık. Destek çalışmalarımız sürüyor. Ancak hükümetin de dışarıdan ithal edilen glutensiz ürünleri Türkiye’de üretilmesi için katkı sağlaması gerekiyor” diye konuştu.
Kocaeli Med-Der (Metabolik Hastalıklar Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği) Kurucu Başkanı Nesrin Atar ise kısa bir konuşma yaparak Türkiye’de bu iki hastalığa karşı farkındalık yaratmak olduğunu belirterek kendilerine katkı veren Hakan Pekzorlu’ya teşekkür etti Hakan Pekzorlu da 19 günlük yürüyüş sırasında broşürler dağıtarak vatandaşları bilgilendirdiğini ve büyük destek gördüğünü kaydetti.

Bir Cevap Yazın