83. Fuar’a “çifte açılış”

s611366Türkiye’nin fuarcılık çınarı İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF), 29 Ağustos Cuma günü 83. kez kapılarını açıyor. İEF’nin bu yıl açılışı için ilk kez iki ayrı tören düzenlenecek. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki resmi törenin ardından Vasıf Çınar Caddesi ile Kültürpark arasında düzenlenecek halk korteji yürüyüşü açılışa renk katacak.

Türkiye’nin ilk ve en eski fuar organizasyonu olan İzmir Enternasyonal Fuarı “Geçmişimiz, Bugünümüz ve Geleceğimiz” sloganıyla 83. kez dünyaya “merhaba” diyecek. 7 Eylül tarihine kadar açık kalacak İEF öncesinde Kültürpark’ta basın toplantısı düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’nin en büyük fuarlarının İzmir’de İZFAŞ tarafından düzenlendiğini söyledi. TOBB’un 2013 yılı Fuar Raporu’na göre, Türkiye’de en çok katılımın geçtiğimiz yıl 1 milyon 635 bin 152 ziyaretçi ile İzmir Fuarı’na olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, fuarlara katılımcı firma sayısı açısından bakıldığında ise birinciliği yine İzmir’de düzenlenen ve bin 182 firmanın katıldığı Marble 19. Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nın elde ettiğini kaydetti.

İzmir fuarcılığı 5 kat büyüyecek
Gaziemir’de inşaatı süren yeni fuar kompleksiyle birlikte İzmir fuarcılığının ciddi anlamda ivme kazanacağını ifade eden Başkan Kocaoğlu, “Şu anda İZFAŞ ile birlikte 30 civarında fuar düzenliyoruz. İlk etapta Gaziemir alanıyla bu sayısıyı 50’ye çıkarıp, uluslararası firmalarla işbirliği yaparak İzmir’i daha ileriye taşımak için yürüyeceğiz. Kongre merkezi projelerimizle birlikte kentin hizmet sektöründe de ivme kazanması, bunun turizme sanayiye yansıması için desteklerimizi sürdüreceğiz. Büyükşehir Belediyesi’nin kamulaştırmadan işletmesine varıncaya kadar tek başına yaptığı fuar yatırımı, 400 milyon lirayı aşmaktadır. Dünyada bir belediyenin yaptığı tek fuardır ve eşi benzeri yoktur. Daha büyükleri belki vardır ama onlar devletlerin, odaların, iş dünyasının katkılarıyla yapılmıştır” diye konuştu.

İki açılış birden
7 Eylül’e kadar sürecek 83. İzmir Enternasyonal Fuarı’na bu yıl bir yenilikle başladıklarını açıklayan Başkan Aziz Kocaoğlu, ilk defa bu yıl iki ayrı açılış töreni yapacaklarını söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Resmi açılış törenimiz, saat 15.00’te, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde. Saat 19.30’da ise Vasıf Çınar’dan başlayıp Kültürpark’a kadar yürüyeceğimiz çok renkli ‘Açılış Korteji’ olacak. Korteje tüm hemşehrilerimizi bekliyoruz. Yürüyüş sonunda Yeraltı Otoparkı üzerindeki çim alanda da konuk ülkelerin ve kentlerimizin dans gösterileri yer aldığı şölen, açılışa ayrı bir renk katacak” dedi.

Tema “lojistik”
İzmir’in sağlık sektöründe büyümesi ve gelişmesi için geçtiğimiz yıl fuar temasını “Sağlık” olarak seçtiklerini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, lojistik sektörüne dikkat çekmek ve Türkiye’nin gündemine taşımak için bu yıl fuarın temasını “Lojistik” olarak belirlediklerini söyledi.

829’u yerli, 303’ü yabancı 1132 firma katılıyor
Geçtiğimiz yıl 839’u yerli, 286’sı yabancı, toplam 1125 firmanın katıldığı fuarda bu yıl 829’u yerli, 303’ü yabancı olmak üzere 1132 katılımcının yer alacağını kaydeden Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:
“Fuar süresince kentimizde 68 ülkeyi ağırlayacağız. 18’i Bakan, 5’i Bakan Yardımcısı düzeyinde olmak üzere, 45 ülkeden toplam 140’dan fazla ülke temsilcisi bekliyoruz. Ülkemizden de 43 vilayet katılıyor. Bu yılki Partner ülkemiz, Hint Denizi’nin en popüler ada devletlerinden biri olan Mauritius. Kişi başına düşen milli gelir 16 bin doların üzerinde. Fuara 59 firma ile katılacaklar. Bu yıl Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı anlaşmalardan dolayı Odak ülke olarak da Hindistan’ı belirledik. 1.3 milyara yaklaşan nüfusu ile Çin’den sonra dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan, 2005 yılında dünyanın en büyük 10’uncu ekonomisiyken, şimdi Japonya’yı geçerek 3. sıraya yerleşti. Fuara 56 firmayla katılacaklar. Mauritius ve Hindistan’dan sonra en yüksek katılım sağlayan ülkeler Polonya, Belarus ve Kuveyt. Onur konuğu illerimiz Diyarbakır ve Malatya.”

Bir Cevap Yazın