İZSU, Aliağa ve Ürkmez’de 7 dere ıslah edecek

s968838İzmir Büyükşehir Belediyesi, toplam 4.3 kilometrelik ıslah çalışmasıyla Aliağa Çaltılıdere Köyü ve Ürkmez’deki taşkınları önleyecek, dereleri daha güvenli hale getirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yağışlı havalarda sıkıntı yaratan derelerde ıslah programını sürdürürken, ayrıca derelere korkuluk takarak çevresini güvenli hale getiriyor. 2004 – 2013 yılları arasında özellikle çevre yerleşimlerde 70 milyon liralık yatırım yaparak 172 kilometre uzunluğunda dere ıslahı gerçekleştiren İZSU, yatırımlarını aralıksız sürdürüyor. Yapılan son ihale kapsamında Aliağa Çaltılıdere Köyü ile Seferihisar’ın Ürkmez Mahallesi’nde yer alan 7 dere ıslah edilecek. İZSU, dereleri hem güvenli hale getirecek hem de kış aylarında yaşanan taşkınların önüne geçecek.

Hangi dereler ıslah edilecek?
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa Çaltılıdere ve yan kolu olan Kızan Deresi’nde ıslah çalışması yapacak. Çaltılıdere Köyü’nün İzmir Çanakkale Oto yolu deniz tarafından başlayacak ıslah çalışmaları köyün içinde son bulacak. Kızan Deresi’ndeki ıslah çalışmaları da Deniz Sokak ile Yalı Sokak kesişiminden başlayarak İzmir Çanakkale Otoyolu paralelinde devam edecek. Firmayla yapılacak sözleşmenin ardından başlayacak çalışmalar 5 ayda tamamlanacak ve bir kilometrelik dere ıslahı yapılacak. Ürkmez’de ise Ürkmez dereleri olarak adlandırılan ve Mersinalanı Mahallesi’nden geçen 5 adet derede 3.3 kilometrelik dere ıslahı yapılacak. Zamanla kaybolan dere yatakları yeniden oluşturularak dere kenarlarına 1.4 kilometre uzunluğunda korkuluk takılacak. Önümüzdeki günlerde başlayacak imalat çalışmaları 300 günde tamamlanacak.

Bir Cevap Yazın