Modacı Hikmet Alcan’dan tavsiyeler

hikmetalcanGiyim kişiliğinin oturması için tek marka giyilmeli

İzmir’de yetişmiş, ünü sınırları aşmış, tanınmış modacı Hikmet Alcan, hedefi olan insanların giyim kişiliğini kazanabilmesi için tek marka tek imza giyinmesi gerektiğini söyledi. Alcan, ‘’ Pantalon ceket,gömlek bambaşka markalar olmamalı’’ dedi.

Kendine has tarzı ve ustalığı ile Türkiye’nin ve İzmir’in tanınmış isimlerine özel kreasyonlar hazırlıyan ve son yıllarda dunyada cok tercıh edılen fakat Pek çoğumuz için nostalji bır ıs gıbı gorunen kişiye özel olarak ısmarlama terzilik de, ustalığını devam ettiriyor

İzmir’in tanınmış Terzisi Hikmet Alcan

kullandığı kumaşın kalitesinden dikişine,kişinin bedeni ile bütünleşen ona özel bir tarz yaratmasına kadar bununla birlikte yaşam koçluğu boyutunda yaptığı yönlendirmeler ile de müşterilerini memnun ederek bugün işadamları ve yöneticilere yaşam koçluğu da yapıyor.

Erkek giyiminin Türkiye’de ki en önemli markalarından biri olan Hikmet Alcan, Bir insanın sosyal ve kültürel altyapısını, görüntüsü ile dış dünyaya yansıttığını savunuyor

kıyafetleri hazırlarken müşterilerine sanatçı titizliğinde hizmet ediyor, tercih edilen kıyafetler için şu uyarılarda bulunuyor; “Smokin tercih edilecekse, içine atlet giyilmeyeceğini ve saat takılmayacağını hatırlatalım. Takım elbiselerin ise aksesuarlar ile desteklenmesine dikkat edilmeli. Bu noktada kol düğmeleri çok önemli. Kol düğmeleri ile saatin renk bakımından birbirlerine uyumlu olmalarında fayda var.”

Alcan, erkeğin giyiminde dış görüntüsünün çok önemli olduğunu söylüyor.

Karşı tarafa mesajı veren unsur olarak tanımladığı giyimi kıyafetiniz ve tarzınınız sizi yansıtmalı bu uyumun çok iyi olması gerek çünkü Kimse tapularını, üniversite diplomalarını boynuna asıp dolaşmaz.

Bir kişinin birikimi; dingin, feraklık, güven veren bir şekilde görüntüsüne yansımıyorsa kazandıklarında biryanlışlık vardır.”diyor. Görüntüsünü iyi yansıtan kişilerin kendine güveni, motivasyonu ve başarısının arttığını ifade eden Hikmet Alcan, “Yaşamdaki konuları sıralamaya alırız. Yaşamda en önemli şey olan giyime ve tarzının önemine insan gelmemişse, yaşamında karmaşası var ve bazı şeylerin yerine oturmamış demektir. Giyim, insanın psikolojisini de gösterir”dedi.

RENK UYUMUNA DİKKAT

Hikmet Alcan, bakın giyinirken erkekler için hangi tüyoları veriyor: “Kısa kollu gömlek, klasik giyimde çok yanlış. Çoraplar daima pantolonun aynı rengi ya da daha koyusu olmalı.

Yönetici ya da işadamları alyans takmalı. Evlilik müessesesini yürüten insan, karşısına özgüven verir. Vücutta metal aksam takımdır. Sarı alyans kullanıyorsak sarı kalem, sarı gözlük kullanmalı. Beyaz ise beyaz… Ne renk ayakkabı giyiyorsak o renk kemer olmalı’’.

Politikacıdan işadamına, sanatçıdan sporcusuna kadar yaklaşık 20 bin kişiye özel elbise diken Hikmet Alcan, 1987 yılından bu yana bütün ünlülerin beden kalıplarını biliyor. Ünü sadece yurtiçiyle sınırlı kalmayan Alcan, Avrupalı moda okullarından bile öğrenci kabul ediyor. Bunun sırrı ise sadece bir ceketi altı günde elle dikmesi, her kişinin vücut ölçülerine göre ayrı ayrı dizayn (kup) belirlemesi.

Kişiye özel tasarım sayesinde müşterilerinin başka elbise alma ihtiyacı hissetmediğini belirten Alcan, “Bizim müşterilerimiz başka hiçbir yerden elbise almazlar. Sadıktırlar. Biz yeni gelen bir müşterimizi, yamama giymeyin diye uyarırız, çünkü gardroplarınızı açtığınızda gömlek bir marka, ceket bir marka, kravat bir marka, pantolon bir markadır, bunlar ayrı ayrı şeylerdir. Hepsinin de kupu (dizayn, şekil, görüntü) ayrıdır. Bunu göremezler, farkına varmazlar. Biz kişinin kendi kuplarını çıkarırız.” diye konuştu.

Pantolon, gömlek, ceket ve diğer elbiselerin gelişi güzel alınmasını toplama bir otomobile benzeten Alcan, bu elbiselerin birbiriyle uyum sağlayamayacağını aktarıyor. Kendilerine gelen müşterilere önce bu konuda bilgi verdiklerini, sonra da gardrobunu bir kalıba ve düzene soktuklarını anlatıyor. Bu sayede yamama giyimden kurtulan bir kişinin, fiyatı ne olursa olsan farklı modellere yönelmeyeceğini ifade eden Alcan, “Konfeksiyonlarda bir kalıpla herkesi giydiriyorlar. Biz kişiye özel, kendi metotlarımızla kalıplarını çıkarıyoruz. Bizim size çıkardığımız kalıbı ise hiç kimse alamaz. Klasik terzi tipi değil, modern bir görüntü. Kişinin kilosu varsa bunu dikim ve kesimle en az 15 kilo aşağıya indiriyoruz. Boy kısa ise onu uzun gösterecek bir kup meydana getiriyoruz.” dedi.

Özel dikim işinde farklılığın çok önemli olduğunu düşünen Hikmet Alcan,“Her ürün için müşterinin isminin yazılı olduğu orijinal etiketler tasarlıyoruz. Bu etiketi ürünün içine dikiyoruz. Böylece o isim ürünün markası gibi algılanıyor. İsteyen müşterimiz için ürünlerin üzerine isimlerini ayrıca işleme şeklinde de yazıyoruz. Kullandığımız kumaş ve aksesuarları İngiltere ve İtalya’da üst markalara hizmet veren şirketlerden tedarik ediyoruz’’dedi.

Bir Cevap Yazın