“Dinlemekten yorulduk artık”

s239027 s454770Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katıldığı ‘İzmir Ekonomi Zirvesi’nde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 6 yıldır hiçbir gelişme sağlanamayan 6 önemli kent sorununu dile getirip İzmir’e “samimi” destek istedi. Bakan Zeybekçi, “İhmal edilmişlikten dolayı sizlerin de sabırsızlandığını biliyorum. İzmir’de nokta atışı yapalım” diye konuştu.

İzmir iş dünyasının bir araya geldiği İzmir Ekonomi Zirvesi’nde kentin ekonomisi masaya yatırıldı. Swissotel Büyük Efes’te gerçekleştirilen, moderatörlüğünü İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Meclis Başkanı Salih Esen, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz ve Ege İhracatçı Birlikleri eski Başkanı Mustafa Türkmenoğlu’nun yaptığı zirvede ‘Uluslararası Yatırımlar’, ‘Yabancı Sermaye’, ‘Yatırım Teşvik Sistemi’, ‘İhracat Teşvikleri’, ‘Döviz Kazandırıcı Faaliyetler’ ve ‘Serbest Bölgeler’ konuları tartışıldı.
Zirvede konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “2008 yılında Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nin açılışında, Sayın Başbakanımız, ana muhalefet partisi liderimizin, altı tane bakanımızın, bir çok milletvekilimiz ile işadamlarımızın bulunduğu katılımcılara hitaben yaptığım konuşmanın aynısını yapmak istiyorum. O gün üç tane şey söylemiştim, aynılarını söyleyeceğim ve 6 senede ne yaptığımızı hep birlikte göreceğiz” diye konuştu. İzmir ile Manisa arasındaki teşvik adaletsizliğinin mutlaka ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Efendim ‘şöyle olursa 3. bölgeden, böyle olursa 5. bölgeden vereceğiz; ihracat olursa şöyle yapacağız, ithalat olursa böyle yapacağız’ Bunların hepsini dinlemekten yorulduk. Bu işi artık Manisa’yla eşitleyin! İzmir’in toprağı zaten sınırlı, alt yapı yatırımları yapılmış. Daha fabrika kurulmadan yolları eskimiş, şimdi biz Büyükşehir Belediyesi olarak asfalt yapıyoruz. Kemalpaşa OSB kilitlenmişti, önünü açtık, çoğu boş duruyor” dedi.
İzmir Limanı’nın büyütülmesinin İzmir için önemine dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı, sözlerine şöyle devam etti:
“Limanın büyütülmesi konusunda ve dünyanın en büyük çevre yatırımlarından birisi olan körfeze sirkülasyon kanalının yapılması konusundaki projemizi hazırlayıp 15 sayfa halinde Binali Bey’e verdim. O günden bugüne kadar tam 5 yıl geçti. Devlet Demiryolları yaklaşma kanalını büyütecek, derinleştirecek. Bunun için geri sahasını tarama malzemesi ile dolduracak, geri sahası iki-üç kat büyüyecek. İzmir Limanı’nın kapasitesi üç kat artacak, üçüncü nesil gemiler girecek, ticaretimiz ve lojistiğimiz canlanacak. Biz de İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak kuzeye sirkülasyon kanalı yapacağız Bizim yapacağımız yatırım iki, iki buçuk misli daha pahalı ama İzmir’i, Körfez’i kurtaracağız”

‘300 dönüme dokunamazsın Aziz!”
6 yıl önce Başbakan’a arz ettiği üçüncü konunun ise İnciraltı olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, “450 hektar alanı sağlık kampüsü olarak belirliyorsunuz, içine 300 dönüm AVM koyuyorsunuz. Şu anda Balçova alışveriş merkezlerinin kapladığı toplam alan 70 dönüm, trafik nasıl sıkışıyor, yaşanmaz hale geliyor! 300 dönüm AVM’nin yapıldığı yerde sağlık turizmi olmaz, sağlık da olmaz. Oranın yaşaması için kaç bin araba girecek. ‘Efendim illa bu olacak, bu kaçınılmaz’ diyorlar. Turizm Bakanlığı’nda plan yapıyorlar, biz de aman düzgün olsun diye gidiyoruz. Bakan, ‘Bu 300 dönüme dokunamazsın Aziz’ diyor. Doğal sit olduğu için Çevre Bakanlığı’na geçti. Gittim; Bakan, ‘‘Bu 300 dönüme dokunamazsın Aziz’ dedi. Bu 300 dönüme dokunamazsak burada sağlık turizmi de olmaz. Termal su tamam, her şey tamam ama olmaz. Birbirine zıt iki tane şey aynı alanda olmaz. Akıl ve bilim ne diyorsa onu yapmamız gerekiyor. Bizim istediğimiz tek şey bu” diye konuştu.

Niye engellenir, anlamak mümkün değil!
Seferihisar’da hiç kullanılmadan bütün ömrünü bitiren kuyuların yanına 7 milyon lira para harcayarak yeniden kuyu açtıklarını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 3.5 sene önce bu kuyulardan su çıkardıklarını belirtti. Minimum 800 dönüm serayı ısıtacak su ve 4.5 megavat elektrik üretecek enerji bulunduğunu söyleyen Başkan Kocaoğlu şöyle devam etti:
“İzmir Jeotermal A.Ş.’nim yönetim kurulu başkanı İzmir Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı da yönetim kurulu başkan yardımcısı, yüzde 50’şer ortağız. Sera yapımına uygun 49 dönüm hazine arazisi bulduk. Vali Bey’in imzası ile bu arazinin tahsisini istedik. Tarımı seracılığı kalkındıralım diye. Bir dönüm serada bir kişi çalışıyor. Yanında da 39 bin dönüm tatbikat alanı var, oradan da 500 dönüm verilerse, bacasız 1000 kişinin çalışacağı, ihracat yapılacak bir seracılık, üretim faaliyetine başlayacağız. Bunu kentin kalkınması için yapacağız. Hadi Büyükşehir Belediyesi muhalif, bunu gündeme getirmiyorum. Ama Vali ile ortağız, devletle ortağız. Valilik de kamu kurumu, biz de kamu kurumuyuz. Bu niye engellenir, bu niye tahsis edilmez? Bu garip bir iştir” dedi.

Bir Cevap Yazın