Beni onun yanına gömün!

s158881İzmir’in sevimli fili Pak Bahadır’ın ölümünün üzerinden 7 yıl geçti. Tam 28 yıl boyunca bakıcılığını yapan Bahattin Öztanman, Bahadır’ın Büyükşehir Belediyesi Doğal Yaşam Parkı’ndaki mezarı başında vasiyetini açıkladı: Beni onun yanına gömün!

1954 yılında Pakistan’dan Kültürpark Hayvanat Bahçesi’ne getirilen sevimli fil Pak Bahadır, eklem ve kemiklerindeki hastalık nedeniyle yurtdışından gelen uzmanların ve hayvanat bahçesi yetkililerinin yaptığı operasyonun ardından uyanamayarak 21 Temmuz 2007 tarihinde yaşamını kaybetmişti. 59 yaşındayken hayata gözlerini yuman Pak Bahadır’ın ölümü tüm İzmir’i yasa boğmuştu. İzmir’in bu dev simgesi, ölümünün ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Sasalı’da açılan Doğal Yaşam Parkı’na gömülmüştü.
Park ziyaretçilerinin uğrak noktalarından Pak Bahadır’ın mezarı, ölümünün 7. yılında duygusal bir buluşmaya sahne oldu. 28 yıl bakıcılığını yapan ve son nefesini verdiği anlarda bile hep yanında olan Bahattin Öztanman, can dostunu mezarı başında ziyaret etti. Emekli olmasına rağmen Bahadır’ın ameliyatı sırasında park yetkilileri tarafından davet edildiğini anlatan Öztanman, “Aramızda özel bir bağ vardı. Son zamanlarında ayaklarındaki rahatsızlık nedeniyle çok acı çekiyordu. Mutlaka ameliyat edilmesi gerekiyordu ama uyanamadı. O gün yaşadığım acıyı anlatamam. Aradan 7 yıl geçti ama hala aynı acıyı yaşıyorum” dedi.

Bir Cevap Yazın