Karşıyaka Belediyesi Hamza Rüstem Fotoğraf Evi meraklılarını bekliyor

DSC_0295 DSC_0296Mavişehir Carrefour Alışveriş Merkezi’nin yanında 11 Mart 2007’de hizmete açılan Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, İzmir kent ve yaşam fotoğraflarının yanı sıra Hamza Rüstem’in Girit dönemine ait fotoğraflarını da paylaşıyor.
İzmir’i kültür-sanat üssü yapabilmek adına çalışan Karşıyaka Belediyesi’nin Türkiye’de bir örneği daha bulunmayan fotoğraf evi, yasal işlemler tamamlanana kadar “müze” yerine “fotoğraf evi” olarak adlandırılıyor. İzmirli koleksiyoner Mert Rüstem’in koleksiyonundan hazırlanan müzede, camera obscura (günümüz fotoğraf makinelerinin atası) ile başlayan serüvenle fotoğrafçılığın gelişimi anlatılıyor.

Bir tarih yatıyor
Duvarlarında yer alan fotoğraf tarihi ve fotoğrafçılık hakkındaki bilgi panoları Prof. Dr. Simber Atay tarafından hazırlanan fotoğraf evi, Cumhuriyet tarihimize ışık tutan fotoğrafları da sergiliyor. 100 senelik bir geçmişe sahip arşivi meraklılarıyla buluşturan Hamza Rüstem Fotoğraf Evi, aynı zamanda kente kültürel bir kimlik kazandırıyor. Ayrıca orijinal fotoğraf makineleri, çeşitli fotoğraf malzemeleri-ekipmanları ve Hamza Rüstem’e ait özel eşyaların sergilendiği bir de oda bulunuyor.
Hamza Rüstem Fotoğraf Evi Pazartesi günleri hariç, 09.00 – 12.00 / 13.00 – 18.00 saatleri arasında hizmet vermeye devam ediyor.

Merve Akıncı Nalkesen

 

Bir Cevap Yazın