Karşıyaka Belediyesi, Bahçeşehir Bilim Müzesi ile Ege’de bir ilk

DSC_0287 DSC_0289 DSC_0288Ege Bölgesi’nin tek, Türkiye’nin ikinci bilim müzesi olan Karşıyaka Belediyesi Bahçeşehir Bilim Müzesi aktif, katılımcı, eğlenceli yöntemler sunarken deneyerek öğrenme faaliyetlerini gerçekleştiriyor.
Karşıyaka Belediyesi Ege’nin ilk bilim müzesini Bahçeşehir Kolejleri işbirliği ile 11 Mart 2009’da Mavişehir’de açtı. Müze’nin amacı 7’den 70’e her yaştan insanı bilime yönlendirmek, keşif metoduyla bilimin temellerini deneyerek ve gözlemleyerek deneyler yaparak öğrenmelerini sağlamak.

Bilim müzesi öğrencilerin akınına uğruyor
İzmir ve çevre illerden okulların randevu ile geldikleri müzeyi, açıldığı 2009 yılından 2013 yılı başına kadar 60 binin üzerinde kişi ziyaret etti. İzmir’in yanı sıra Ege Bölgesi’nde de bilim meraklıları için çekim merkezi haline gelen Bilim Müzesi’nin konukları arasında çoğunlukla minikler yer alıyor. Okullarında öğrendikleri teorik bilgileri uygulamalı olarak gören, bilgilerini deneylerle pekiştiren ilköğretim öğrencileri için fen dersleri de artık daha keyifli geçiyor. Mavişehir’deki müzede deneyler eşliğinde bilimin gizemli dünyasına yolculuk yapan minikler, hem öğreniyor hem de eğleniyor. 60 adet öğrenme istasyonu (kuvvet, basit makineler, elektrik akımı, dalga hareketi vb.), 100’e yakın deney düzeneği ile 15 civarında interaktif kioskların bulunduğu Bilim Müzesi Pazartesi hariç, haftanın 6 günü saat 10.00 ila 17.00 arasında meraklıların akınına uğruyor.

Fotoğraflar: Merve Akıncı Nalkesen

Bir Cevap Yazın