KATLİAMIN ACISINI YENİDEN YAŞADILAR

Karsiyaka_0030 Karsiyaka_0154Bosna’da 19 yıl önce yaşanan Srebrenica katliamını unutmayan Karşıyaka Belediyesi, o döneme ait fotoğraflardan oluşan ‘Neden’ isimli sergiyi açtı. Açılış öncesi, katliam günlerinin canlandırıldığı mizansende, hem o günkü acılar yeniden hissedildi hem de duygusal anlar yaşandı.

O ACILAR CANLANDIRILDI
Çarşı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen açılışa CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu, Karşıyaka Belediye Başkanvekili Süha Barlak, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği Genel Başkanı Ümit Yaşar Işıkhan ve Bosna’daki katliamın tanıklarından Senada Begoviç de katıldı. Açılışta gerçekleştirilen mizansen katılımcılara büyük bir sürpriz yaşattı. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu oyuncularının sergilediği oyuna göre; katılımcıları kapıda yaralı Bosnalılar karşıladı. Sergi salonunun kapısı açılmadan önce de makineli tüfek ve top sesleri ortalığı inletti. Atılan bombalar ve yok olan sokaklar canlandırıldı, yere düşenlerin yardım çığlıkları duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI
Sisler arasında sergiyi gezen katılımcılar, hem fotoğraflardan hem de mizansenden etkilendi, bazıları gözyaşlarına hakim olamadı. Savaş döneminde yaşanan acıların anlatıldığı fotoğraflar, tablolar ve yazılar beğeni kazandı. Gazeteci Vecdi Altay’ın savaş döneminden elde ettiği bir çocuk ayakkabısı ile oyuncak bebek de serginin en dikkat çekici unsurları oldu ve duygusal anlar yaşattı. Sergi, 30 Temmuz 2014 tarihine kadar gezilebilecek.

“DERS ÇIKARMALIYIZ”
Karşıyaka Belediye Başkanvekili Süha Barlak “İnsanlık tarihi, ne yazık ki her dönemde böylesi acı olaylara tanık oldu. O süreçte, dünya güçlerinin buna sessiz kalması kabul edilebilir gibi değil. Yaşanan acılara hassasiyet göstermeliyiz” dedi. CHP İzmir Millietvekili Mustafa Moroğlu da “Bu katliam, ırkçılığın ve mikro milliyetçiliğin ülkeleri ne hale getirdiğinin en iyi örneğidir. İnsanlığın çıkarması gereken dersler vardır. Bizim görevimiz bu tür olayları unutmamak ve unutturmamaktır” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın