120 ülke İzmir’de buluştu

s699701Baptist kiliselerinin 120 ülkedeki başkanlarını bir araya getiren ve Türkiye’de ilk kez İzmir’de düzenlenen kongre renkli görüntülere sahne oldu. Açılış konuşmasını yapan Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu hoşgörü kentinin böyle anlamlı bir buluşmaya ev sahipliği yapmasının tesadüf olmadığını düşünüyorum” dedi.

Çeşitli ülkelerden 500’e yakın Baptist din adamı, dünyada ilk kez nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede bir araya geldi. İzmir’de gerçekleşen ve 120 ülkeden katılımcıların olduğu Baptist Kiliseleri Birinci Türkiye Kongresi, Swissotel Büyük Efes’de başladı. 11 Temmuz’a kadar sürecek kongrenin İzmir’deki inanç turizminin gelişmesine katkı koyacağı belirtildi.
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, çağdaş Türkiye’nin kurucusu Atatürk’ün yaşadığımız coğrafya ile ilgili söylediği ‘Türkiye Cumhuriyetinin temeli kültürdür’ sözüyle başladığı açılış konuşmasında, “İzmir, binlerce yıllık uygarlıklar tarihinin birikimini taşıyarak barış, dostluk ve kardeşlikle yoğrulmuş bir kent. Sizlere çok özel bir kentte ve coğrafyada bulunduğunuzu özellikle bildirmek istiyorum. Bizim tarihimizde medeniyetler çatışması yoktur. Farklı inançların yarattığı ortak kültürler ve birliktelikler vardır. Farklı kültür ve farklı din ve farklı mezheplere mensup insanların yüzyıllar boyunca huzur ve refah içinde yaşadığı İzmir, bunun tarihsel kanıtıdır” dedi. Başkan Kocaoğlu sözlerini, Tüm çabamız dünyayı barışın, sevginin, dostluk ve kardeşliğin bir kalesi yapmak, kentlerimizde nefretin karanlığını değil bilginin ve hoşgörünün ışığını yerleştirmek olmalıdır” cümlesiyle tamamladı.

Bir Cevap Yazın