İşte yeni Ege Mahallesi

s299113 s904835İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesini tamamlayarak kamuoyuna ve o bölgede yoğun olarak yaşayan Romanlara tanıttı. Vatandaşları spekülasyonlara karşı uyaran Başkan Aziz Kocaoğlu, “Burası için çok senaryo yazıldı. Ama biz yerinde dönüşüm yaparak, vatandaşların hepsine burada başlarını sokacak bir yuva bulacağız. Kimin nasıl yoğurt yediğini herkes görecek. Orada oturanları toprağından, hatıralarından, komşularından, akrabalarından koparmadan dönüştüreceğiz. Kiracılar da mahalleden gitmeyecek” dedi.

Ege Mahallesi’nin yeni yüzü, ortalarında yeşil alanları olan 6 katlı binalardan oluşacak. Tüm daireler balkonlu olacak. Dairelerin tamamı doğal ışık ve havadan yararlanacak. Çok amaçlı kültür merkezi, alanda yaşayanların kültürel değerlerini geliştirecek çalışmalar yapabilecekleri ve aynı zamanda gençlerin eğitim görebileceği bir aktivite merkezi olacak. Halen kahvehane olarak kullanılan tarihi kilise restore edilecek. Semt meydanı, küçük ticari birimler, kafeler ve galerilerle hem yerli hem de yabancı turistlerin uğrak yeri olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ege Mahallesi’ndeki kent dönüşümü projesini kamuoyuna ve bölge halkına tanıttı. Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleşen toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra, İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina, Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
Projeyi Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Ege Mahallesi’nde düzenli kentleşmenin sağlanması, eskiyen kent kısımlarının yeniden inşa ve restore edilmesi, kentin kültürel dokusunun korunması, yurttaşların yaşam biçimleriyle çelişmeyecek çözümlerin üretilmesi amacıyla hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, bölgede 7 hektarlık alanı dönüştürecek.
İzmir Yeni Kent Merkezi’nin güneyinde, batıda İzban hattı, kuzeyde sanayi alanları, güney ve doğuda Melez Çayı ile sınırlanan Ege Mahallesi, sosyal dönüşümcülük çerçevesinde yerinde dönüşecek. Ege Mahallesi projesi, Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan bir Danışma Kurulu ve Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından vatandaşlarla karşılıklı görüşme yapılarak hazırlandı.

Bir Cevap Yazın