Türk yapımı sera robotu

GGEDIZSERA1 GEDIZSERA2ediz Üniversitesi öğrencileri, dışa bağımlı olduğumuz sera otomasyon sistemlerini geliştiren ve ucuzlatan yeniliğe imza attı. TÜBİTAK desteğiyle SERATRONİK adı verilen robot hazırlandı. Güneş enerjisiyle çalışıyor, seradaki ısıyı ve nemi istenen düzeyde tutuyor, sulama ile ilaçlama yapıyor. Verimliliği artırıp, maliyeti aşağıya çeken SERATRONİK, tarıma ilaç gibi gelecek…

Gediz Üniversitesi’ndeki 22 laboratuvarda yerli teknoloji üzerine yapılan çalışmalarda bir başarıya daha imza atıldı. Elektrik-Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencileri Mahmut Zencirci ve İsmail Çelik, danışman hocaları Yrd. Doç. Dr. Yavuz Bayam’la birlikte, dışa bağımlı olduğumuz sera kontrol teknolojisini hem millileştirip geliştiren hem de ucuzlatan sistem geliştirdi.TÜBİTAK’ın desteklediği, Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün departneri olduğu “Akıllı Sera Otomasyon Sistemi Projesi”yle SERATRONİK adı verilen sera robotu hazırlandı.
Türkiye’de bir ilk olan SERATRONİK, özel bilgisayar yazılımı ve sensörleri aracılığıyla akıllı tarım üretimi yapılmasını sağlıyor.Hava ile toprağın nemini ve sıcaklığı sürekli ölçüyor,ısıyla nemi yetiştirilen bitkiye göre istenen düzeyde tutuyor. Sulamayı ve ilaçlamayı da otomatik olarak yapıyor. Serada kimse olmadan tarım üretimi gerçekleştirilmesine imkan tanıyan SERATRONİK, verimliliği artırıyor, maliyeti deazaltıyor. Üstelik ihtiyaç duyduğu enerjiyi de güneşten alıyor.

Bir Cevap Yazın