Körfez için “çifte” temizlik

s911564 s615301İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, bir yandan aşırı yağışlar nedeniyle yoğun atık taşıyan dereleri temizlerken, diğer yandan da içinde taş yoğunluğu tesbit edilen Mürselpaşa’daki kolektör hattına girdi.

İzmir Körfezi’nin korunmasına yönelik çalışmalarını farklı alanlarda sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, en büyük kirleticilerden olan derelerde periyodik temizliklere aralıksız devam ederken; Meles ve Arap Çayı derelerinden 45 günde 33 bin ton malzeme çıkarıldı.
İlk kez amfibik yüzer-gezer iş makinasının da kullanıldığı temizlik çalışması ile dere ağızlarında akışı engelleyen atıklar temizleniyor. Bu yılki atık miktarının geçmiş yıllara göre daha yoğun olduğunu belirten yetkililer, bunun da Mayıs ayı içinde ve Haziran ayı başında kentin aldığı yoğun yağışa bağlı olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz son 2 yılın haziran ayı yağış miktarlarına bakıldığında, metrekareye ortalama 15 kilogram yağış düşerken, bu Haziran’ın sadece ilk 10 gününde metrekareye 48 kilogram yağış düştü. Bu yağışlar, Meles ve Arap derelerine taşkın hatları vasıtası ile organik yükü fazla olan atıksu ve yağmursuyu taşıdı. Zaman zaman kötü kokuya neden olan söz konusu atıkların temizlenmesi için yağmurların bitimini bekleyen İZSU Genel Müdürlüğü, yeniden harekete geçerek çamur pompaları, amfibik ve ekskavatörler ile derelerdeki üst suyu çekmeye ve altta kalan dip çamuru ile atıkları temizlemeye başladı. Buradan çıkan balçık halindeki dip çamuru kireç ile karıştırılarak kokuya yol açmadan uzaklaştırılıyor. İZSU, bu çalışmalar kapsamında dere tabanına taş dolgusu ile zemin iyileştirilmesi de yapacak.

Bir Cevap Yazın