İzmir’in arıtma suyu, Kuş Cenneti’ne “can” verecek

s537493 s286919İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli Tesisi’nde arıtılan suların “yok olma tehlikesi altındaki” Çil Azmak Dalyanı’na iletilmesi konusunda Ege Üniversitesi ile ortak çalışma başlattı. İZSU, suyun taşınması için toprak kanallar planlarken, proje ekibinde yer alan Prof. Dr. Mehmet Sıkı, “Homa Dalyanı’ndan sonra Kuş Cenneti’nin ikinci dalyanını da kurtarmak istiyoruz” dedi.

Avrupa standartlarındaki arıtma kalitesiyle Türkiye’ye örnek olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Körfez’in temizlenme sürecine ve ekolojik dengenin gelişmesine sağladığı katkılardan sonra şimdi de yok olma tehlikesi içindeki Çil Azmak Dalyanı’na “can suyu” verecek. Arıtma sularının bölgeye aktarılmasıyla, Türkiye’nin dördüncü büyük deltasının korunmasını da sağlanmış olacak.
Güney Gediz Deltası’nda 22 milyon metrekarelik alanda yer alan Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’ndeki doğal yaşamı ve deltayı iyileştirmek ve geliştirmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, çevre adına önemli bir projeyi daha hayata geçiriyor.
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü ile gerçekleştirilen “Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi Alanı ve Güney Gediz Deltası Rehabilitasyon Projesi” kapsamında, Mavişehir ile Çamaltı Tuzlası arasında kalan Güney Gediz Deltası’nda üreyen, kışlayan ve alanı kullanan kuş türleri ile bitkiler belirlendi. 4 aylık çalışmanın ardından üniversite tarafından hazırlanan rapor, İZSU Genel Müdürlüğü’ne sunuldu. Raporda, bölgedeki doğal hayatın mutlaka korunması, alanda beslenen, barınan ve üreyen kuş türleri için daha uygun yaşam alanlarının oluşturulmasının önemine değinildi.
Raporun en dikkat çekici bölümü ise Tuzla bölgesinde yer alan sazlıklar bölgesine düzenli su verilmez ise sazlıkların kuruyarak yok olacağı ve Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi’nden çıkan deşarj suyunun bu sazlıklardan geçirilerek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan Çil Azmak Dalyanı’nın kurtarılmasında kullanılabileceği oldu. Raporda ayrıca arıtma tesisinden su aktarılması sonucunda üremek için tatlı su alanlarını tercih eden balık ve kuş türleri için yeni üreme alanları oluşacağı ifade edildi.

Körfez’deki balık miktarı artacak
Raporun ardından Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü proje ekibi ile Güney Gediz Deltası’nda hayata geçirilecek uygulamalara ilişkin çalışmalara başladıklarını bildiren İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, “Şu anda Çiğli Atık Su Arıtma Tesisi suyunu ne şekilde ve ne miktarda Tuzla bölgesine vereceğimiz ile ilgili planlama çalışması yapıyoruz. Bunun için doğal, toprak kanallar kullanmayı planlıyoruz. Amacımız bu suyu Çil Azmak Dalyanı’na ileterek dalyanın eski canlılığını kazanmasını sağlamak. Ayrıca Büyük Körfez Projesi kapsamında açılacak sirkülasyon kanalından çıkacak malzemeleri kullanarak yok olan Çil Azmak Dalya’nın kıyı kordonunu yeniden yapacağız. Böylelikle Çiğli arıtmanın kaliteli suyu ile tatlı su ihtiyacını karşılayan dalyanda balıklar üreyecek, balıkçılığın gelişmesine katkı koyacak, kuş popülasyonu artacak. Bu tür proje çalışmalarımız daha devam edecek” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın