Büyükşehir, malların listesini bilgi edinme yasasıyla istedi

s686630Bayındır’da yerli üreticiden çiçek alım sözleşmesi imza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İl Özel İdare Malları’nın listesinin kendilerine verilmediğini söyleyerek, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği’ne bilgi edinme yasasındaki vatandaşın kullanacağı hakkı kullanarak, İl Genel Meclisi mallarının dağıtım bilgisini istemek üzere yazı yazdı. 1 haftadan fazla oldu, yanıt yok” dedi.

Yerli üreticinin desteklenmesi amacıyla kooperatiflerle anlaşma yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayındır Çiçek Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile 2014 yılı için ön alım şartları protokolü imzaladı. Bu kapsamda kooperatiften 4 milyon 981 bin TL bedelle 4 milyon 5 bin adet çiçek, ağaç, çalı alımı yapacak.
Bayındır’da gerçekleşen imza töreninde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yerelin malını korumak için mücadele ettiklerini söyleyerek, “İzmirli beni sadece belediye hizmetlerini yapsın diye 3. kez belediye başkanı seçmedi. Bu ülkenin malını, canını, namusunu, şerefini, haysiyetini, yaşam biçimini, örf- adet –töresini, geleneklerini korusun diye seçti. Benim de böyle bir görevim var. Şu anda İzmir Valisi’ne karşı bu görevimi gerçekleştiriyorum” dedi.
Başkan Kocaoğlu, konuşmasında “Biz kamunun kullanacağı okulu, hastaneyi postaneyi, camiyi, kaymakam lojmanını istemedik. Hepsini istemişiz gibi gösteriyorlar. Kime lazımsa o kullanacak. Biz köy ve beldelerde sadece korumak, ağaçlandırmak ve kooperatifler kanalıyla yerelin kalkınmasını gerçekleştirmek üzere 30 bin metrekareden büyük olan alanların Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesinde fayda gördüğümüzü söyledik” diye konuştu.

“Bilgi edinme yasasına başvurduk”
Başkan Aziz Kocaoğlu, dağıtılacak olan Özel İdare mallarının listesini Valilik’ten almak için “bilgi edinme yasası”na başvurmak zorunda kaldıklarını söyleyerek şöyle konuştu:
“Malların dağıtımı konusunda toplantıya çağrıldık. Toplantıyı terk ettiğim konusunda İzmir’de bir propaganda yapılıyor. Evet terk ettim. Bir vali yardımcısı var, 8 – 9 tane il müdürü var, dışarıdan tek üye İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı. ‘Köylerin ve beldelerin malları dağıtılırken şu listeleri bize verin, biz çalışma yapalım. Kurumlara verilecekler verilsin. Mutabık kalmadığımız konuları burada tartışalım’ dedik. Konu İl Özel İdare mallarına geldiğinde bürokratlarla toplantıya katıldık, ‘Aliağa’dan konuşmaya başlayalım’ dediler. ‘Böyle olmaz. Bu listeyi bize verin üzerinde çalışalım, zaten çoğu küçük mallar ilgili kurumlarca kullanılıyor. Bunları onlara verelim, geride kalan mallarla ilgili mutabık kalmadığımız konularda şerh düşelim, biz de mahkemeye verelim’ dedik. Sayın Vali Yardımcısı ‘Devam edeceğim’ dedi. Böyle komik durumda bu şekilde olmaz. ‘Siz tutanağı tutun, neyi dağıtıyorsanız dağıtın, bize teslim edin. Biz de yargıya gideceğiz’ diyerek toplantıyı terk ettik. Sonra Vali Bey, saat 15.00’te basın toplantısında malların dağıtıldığını söyledi. Ben de saat 16.00’da malları dağıtan toplantı tutanağının tarafımıza gönderilmesi için yazı yazdım. 1 haftadan fazla oldu, cevap yok. Bugün, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Belediye Başkanı, İzmir Valiliği’ne bilgi edinme yasasındaki vatandaşın kullanacağı hakkı kullanarak, İl Genel Meclisi mallarının dağıtım bilgisini istemek üzere yazı yazdı”.

Bir Cevap Yazın