BU YIL MARMARİS’İ, RUS’LAR UÇURACAK

1Muzaffer Cellek / Araştırmacı yazar

Marmaris turizmde atağa kalktı. Uzun uğraşlardan sonra Marmaris’teki otellerin kaliteye odaklılığı ön plana çıkarılarak, bu yıldan itibaren, gittikçe Rus turist, Marmaris’e, konuşulduğu gibi daha fazla gelecek. Ruslar, böylelikle Marmaris’i “Pilot” bölge seçti. Turizmciler “Marmaris’in başına kuş kondu” deseler de, tabiat harikası el değmemiş yöreler, halen varlığını sürdürüyor.

Marmaris, iyileştirme çalışmaları ile kentin genel görünümünde büyük bir değişime imza atarken yurt dışından turist getiren Firmanın 2014 yılı hedefi Marmaris’e 45 bin turist göndermek.

MARMARİS, PİLOT BÖLGE: Geçtiğimiz yıl 18 bin müşterisini Marmaris’e gönderen firma, Marmaris’i pilot bölge seçti. Intourist Thomas Cook Gn. Md. Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, aylık yayın yapan Resort Dergisine verdiği röportajda 2014 yılı hedefimizi yüzde 70 Türkiye ağırlıklı olarak planlıyoruz. Geçen yıl 90 bini Antalya, 18 bini Marmaris olmak üzere toplam 112 bin turistin Türkiye’de tatil yapmasını sağladık. Bu yıl hedefimiz 45 bini Marmaris olmak üzere Türkiye’ye 225 bin turist getirmek. “Marmaris, bizim pilot bölgemiz” dedi.

KALİTE ARTIYOR: Marmaris Belediyesinin kentin marka değerini artırmağa yönelik kentsel iyileştirme çalışmalarına paralel olarak 3 – 4 ve 5 yıldızlı otellerin yatak sayısı ve kalitesini artırmak amaçlı yatırımları, yazılı ve görsel basın tarafından da dikkat çekici bulundu.

Milliyet Gazetesinin 13 Nisan tarihli sayısında yer alan haberde  “Türk turizminin önemli duraklarından Marmaris, turizm zenginlikleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeğe devam ediyor. Son yıllarda bölge otellerinin ve turizmcilerinin, turizm kalitesi adına yaptığı açıklamalar, Marmaris’i daha gözde hale getiriyor. Daha önceki senelerde İngiliz ağırlıklı bir misafir profiline sahip olan Marmaris, turizmcilerin girişimi ile bu turizm profilini biraz olsun genişletti.

İngilizlerin; ağırlıklı olarak gelmeğe devam ettikleri Marmaris, yapılan çalışmalarla, ilerleyen yıllarda ülke çeşitliliğini artıracak gibi görünüyor. Bu konudaki çalışmalar hızlı olarak belirginliğini muhafaza ediyor zaten.” İfadelerine yere verildi.

PUTİN VE RUS GENÇLERİ: Rus kızları, sevişmeden evlenmez.Evlenmiş olmak için de evlenmez. Ne zaman evleneceğim diye de tutturmaz. Rus kızları kolay aşık olur, zor vazgeçerler. Giyinmeyi de pek bilmezler. Türkiye’de PARALO bu iken, her turist, gelip de bildiğini okuyacak elbet.

TATİLİN BAŞKENTİ, ANTALYA İDİ: Soçi, Rusya’nın en önemli tatil beldesi. 300 bin nüfuslu bu şehri, Trabzon, kardeş şehir  ilan etti. Rusya’nın  Antalya’sı Soçi ama, en çok Antalya’ya geliyorlar.  Ama bu yıl, rota, Marmaris dönmüş bulunuyor. Palavra sıkılmadıysa, Rusların Marmaris’e taşınması lazım gelir.

Şimdi bu yeni atılımla  “Antalya’yı” ikinci plana atıp, “Marmaris yolcusu kalmasın” demeğe başladığımız an, Marmaris kurtulur ve derin nefes alır.

 “Soçi’ye sadece gidiş-dönüş uçak bileti almak bile Türkiye’de tatil parası gibi…” söylemlere sebep olan Rus turizmciliğinde tercih sebebi, “Bakir bir tabiat” tır görmek istedikleri. Marmaris bu bekarette çok mahir ve koruyucu. Çünkü Belediyenin başında, başkan olarak eski bir turizmci var. İsmi de Ali Acar.

 

Bir Cevap Yazın