CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Kendimizi anlatmak zorundayız”

% 10 seçim barajı dünyada hiçbir ülkede uygulanmıyor
Kişiye değil, kişinin özelliğine göre bizim Cumhurbaşkanı seçmemiz lazım.
Aytuğ Erdemir

Yerel seçimler sonunda Türkiye hiç ara vermeden Cumhurbaşkanlığı seçimlerine kilitlendi. Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldim. Makamında bizi kapıda karşıladı. Sıcakkanlılığı ve sevecenliği ile insanı etkileyen bir lider. Sorularımızı da içtenlikle cevapladı. Gençlere ne kadar önem verdiğini bizzat görmüş olduk. Çok güzel, verimli bir sohbet oldu… 

Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var, kendi adayınızı mı çıkaracaksınız yoksa diğer partilerle bir aday üzerinde uzlaşma söz konusu mu?
Benim gördüğüm her siyasal parti kendi adayını çıkaracak. Bizim çıkaracağımız adayın niteliklerini söyleyeyim; bilgisi, birikimi, başarıları bilinen, tanınan bir aday olacak. İl başkanlarımızın, milletvekillerimizin, parti meclis üyelerinin, kadın ve gençlik kollarının nabzını tutacağız. Bu konuda ne düşünüyorlar, kimin Cumhurbaşkanı olmasını istiyorlar, göreceğiz. Siyasal kimlik olarak toplumu germeyen herkesi kucaklayan bir isim olmasını istiyoruz. Böyle bir adayla yola çıktığımız zaman başarılı olacağımıza inanıyorum. Adayın herhangi bir şaibeye bulaşmamış olması lazım. Cumhurbaşkanı adayının toplumun her kesimini kucaklaması, dünya dengelerini iyi okuması, Türkiye gerçeklerini bilmesi, bağımsız ve tarafsız olması, cumhuriyetin kurumları arasında ki iş birliğini sağlaması gibi kriterleri olmalıdır. Bu otorite, baskıyla değil bilgiyle ve birikimle olmalı.

Bir Cevap Yazın