MİLYONLUK YATLAR, MARMARİS’E DEMİRLEDİ

14Muzaffer Cellek / Araştırmacı yazar

Marmaris’i Marmaris yapan iç ve dış temas etkinlikleri, Muharrem Elginin Başkanlığı zamanında başladı. Ve bir çığır açmak üzere iken, ömrü vefa etmedi.

O zamandan sonra çeşitli başkanlar etkinliklere sarılsalar da altından pek kalkamadılar.

Meslekten turizmci olan Ali Acar, tecrübeleri ve organizedeki başarısı ile uzun zamandır bu etkinliklerin üstesinden gelerek Marmaris’i bu günlere getirdi. Ali Acar daha da ileri giderek  temasların uluslar arası boyuta ulaşmasını sağladı, böylelikle Marmaris’i tanıtma ağı daha da gelişerek bu günlere gelindi.

Daha önceleri, Nisan ayları, inşaatlarla geçer, bu, Mayısa sarkar ve ilk haftasından sonra, cani isteyen otelini açardı. O da temizlik yapmak ve yeni elamanlarını denemek içindi.

Uluslararası çehre kazandığından beri, Marmaris, “Festivaller kenti” olarak pek çok şeylerde değişiklikler oldu. Her atılan adım, Marmaris’lilerin  yararına olmasının bilinci, halkı ile belediyeyi kenetleştirdi. İşte,  samimi işbirliğinin meyvesi. Başkan 3 ncü yıldır aynı görevde.

Her yıl Mayıs ayında Uluslararası Yat Kulübü tarafından düzenlenen Yat Festivali, tekne meraklılarına sektördeki en son gelişmeleri tanıtmayı amaçlıyor. Marmaris Yat Festivali, dünyada ve Türkiye’de bu konuda düzenlenen organizasyonlar içinde 21 yıl sürekliliğini koruyan birkaç faaliyetten biri. Belediye Marinasında yerlerini alan yatlar yerli ve yabancı ziyaretçilere 1 hafta boyunca kapılarını açıyor. Geleneksel olarak Marmaris Kalesinde verilen kokteylle başlayan festival boyunca her akşam farklı bir mekanda eğlenceler düzenleniyor.

Festival alanı, teknelerin rahatlıkla bağlanabildiği, Marmaris Belediye Marinada yer alan mendirek üzerinde kurulmakta. Mayısta düzenlenen festival yatlar için sezonun açılışı anlamına gelir. Ziyaretçiler ve katılımcılar hafta boyunca düzenlenen aktivitelerle, hem dinlenip hem de eğlenirler. Festivalin sonunda yer alan tanıtım gezisi katılmak isteyen tüm acentelere açıktır.

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü (MIYC) tarafından her yıl düzenlenen, “Marmaris Uluslararası Yat Yarışları Haftası”nın yaklaşık 20 yıldır 100’den fazla tekne ve 1000’e yakın kişinin katılımıyla düzenleniyor. Katılımcı sayısının her yıl bir önceki yıldan daha fazla olduğu organizasyon sportif mücadelenin yanı sıra ilçenin tanıtımı ve ekonomisine de büyük katkı sağlıyor.

Dış turizmle birlikte iç turizm, böylesi etkinliklerle ivme kazanırken,  turizmci, kendisine, çevresine katkı sağlıyor. Ve bundan Marmarisli ve çevresi karlı çıkıyor.

Bir Cevap Yazın