7  UYUYANLAR

7 uyuyanlar yedi-uyurlar-kopek-ac0498Muzaffer Cellek / Araştırmacı yazar

-Nedir bu 7 rakamlarından bizim çektiklerimiz? Dilleri ve dinleri etkilemiş bu 7 sayısı. Yedi cücelerden, yedi veren güllerine. Yedi başlı canavardan, yedi kıtaya. Dünyanın yedi harikasından, kedinin yedi canlısına kadar her derde deva sanki.

İnsanlar için ‘’9 canlı’’ denmesinin hikmetini de anlayabilmiş değilim. O da yedi canlı oluverseymiş ya! Hani, derim ki ‘ Takım’ bozulmasın diye! Ha, unutmadan söyleyeyim. Rüyanızda 7 rakamı görmüşüzdür, uyandığımızda muhakkak sonu7 ile biten bilet arıyoruzdur piyangocuda. Şu işe bakın ki, bu yazıyı, 2O14 yılında yazıyoruz.  Selçuk Dağlarındaki 7 uyuyanlardayız.

Derken, şimdi de başımıza yan yana 7’lerin dizildiği tarihlerde evlenenler artıverdi birden. Otellerde de 7 numaralı oda aranıyor. Oto plakalarında da. Hafta, 7 gün çekiyor. Sahi bak, unutuyorduk. Say sayabildiğince . Oldu olacak, Cennet’in katlarını da. Yerli filmlerimiz de var. ‘’Yedi başlı canavar’’ gibi. Temsillerde bas bas koca diye bağıran 7 kocalı ‘’Hürmüz’’ümüz de var!  İlkokula başlama çağımız yedi idi. Ama onun da içine ettiler. Çocuğu gördüğü pembe rüyalarıyle kaldırıp, okullara sıktular. Gök kuşağımızın da yedi rengi var.

İmparator Decius zamanında putperestlerin zulmünden korkan 7 Hıristiyan’ın hikayesi bu. Selçuk’un Panayır Dağı eteklerinde bir mağaraya sığınır onlar. Tam 2OO yıl süren derin bir uykudan uyandıktan sonra bir de bakarlar ki, devirler değişmiş. Putperestliğin yerini, Hıristiyanlık almış. Korkulacak bir şey de kalmamış. Erbakan Hocanın dediği gibi Hakikat gelmiş, batıl zail olmuş’’ Yani yok olmuş.

Niye bunlara 7 uyuyanlar denmiş? ’’Yedisi de yan gelip yatanlar’’ 0labilirdi.O zaman böylesi siyaset icat olmamıştı zahir! Bu iki yüz yıl uyumanın ulu sırrı nedir acaba?  Hangi ‘’Giz’’leri barındırıyor olabilir? Yedi gün helvası yaparsak, size o zaman anlatırım. Hele bir de okunmuş su içildi mi, mesele yok!

Yazının mönü’sünde ‘’Ara sıcak’’ verip konuyu deşelim. Sahi, adamlar bunca yıl uyuduklarını kimden duymuş olabilirler, uyandıktan sonra? Ortalık da şahitleri de yok! Bu, ’’Sizin bir ölen kırat vardı, duruyor mu o?’’ demeğe benzedi. Hiç ölen bir at şimdiye dek durur mu?

Meselâ, meselâ diyelim. Adamlar uyandı. Karınları acıkmıştır en azından. En yakın yer, Selçuk. Vardı bir fırına. Ekmeği işaret edip, parayı uzattı. Para kendi devrinin parası. Ama fırıncı “bu para geçmez” diyemezken, sorar her halde: “ Kazılardan mı buldun?” diye. Değil mi?  arka odaya gidip polisi ararsa n’olacak? . Ortalığı velveleye verse, gelip ensesinden yapışmazlar mı? O zaman gazeteler her halde şöyle yazar: “ 7 Uyuyanlar, uyanık çıktı. Antika para ile fırıncıdan ekmek alırlarken yakalandılar. Dolandırıcılıktan  hapsi boyladılar” Olur a!

Bizdeki uyanıklar, çul çaputtan medet umanlar, her devirde var.   Ağaçlara çul çaput bağlamışlar. ÖSS imtihanı için veliler bu yedi uyuyanlardan medet aramışlar. Ama bir başka uyanıklar, kabirleri açıp, kemiklerin arasında hazine aramışlar. Mezarların o zamandan beri üstü açık.

Şimdi oralarda, börekçisi, çörekçisi var. Buraya, ilgili Bakanlık pek el atmamış. Bakımsız ve harap. İşin içinde ‘’Uyumak’’ fiili var. Bunun için mi ‘’Es’’ geçildi bu bakım işi . Malum, eski Turizm Bakanımız az uykucu değildi hani. Demek ki, o da 7 uyuyanlara bakıp bakıp uyumuş. Basındaki adı “Uykucu bakan’dı”

Ne me lazım, buradakiler, işi biliyor. Sessiz sedasız ve de reklamsız yatmışlar uykulara. Tam iki yüz yıl!  Bu kadar uyunulur mu yahu! Yoksa sahiden uyuyor gibi yapıp, sonra sıvıştılar mı? Veya hiç uyumadılar mı?

Bu kadar uyumanın sırrı ne? Al sana bir film konusu. O zamanlar diyet uzmanları yoktu. Ama, büyücüler ve gizli sırları vardı. Dillerinin altına birer ısırgan yaprağı, üstlerine de maydanoz koyuyorsun ve uykuya dalıyorsun. Yıllar nasıl geçiyor, bilmiyorsun bile. Yani güle oynaya uyuyorsun uzun uzun. Uyandığında. uyandığında mı? Ne mi oluyor? Bu iki bitki seni tok tuttuğu için, sadece zayıflıyorsun. Pek emin değilim ama, denemek lazım. Burada dil altına konan ısırgan, kötü cinleri  ‘dalıyor,’ uzaklaştırıyor. Maydanoz da, uyuyana tebelleş olarak rahatsızlık vererek ‘’Maydanoz’’ olmalarını önlüyor

Anlayacağınız, dış güçlerce rahatsız edilmeden mutlu bir dinlenmeye geçiyorsunuz. Uyanasınız bile gelmiyor. Ne saadet değil mi? Valla, çenelerim ağrımağa başladı yavaştan yavaştan. Yazarken uyku bastırdı. Nerde şimdi öyle uykular! Tam dalacaksınız, sivrisinek, do majörden şarkı tutturmuş kulağınızın dibinde. Veya kapı önündeki adam, arabasının gazına basarak motoru deniyor durmadan .

Şu işe bakın, hay Allah. Bu gün ayın kaçı? Şu an  bu satırları okuduğunuzda,  ayın kaçıncı günündesiniz? Bir an için bunu düşünün. Yedisi mi?  Eh, vardır bir hikmeti.

Bir Cevap Yazın