İşte İzmir’in “asfalt üssü”

s147890 s157786İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konforlu ve güvenli ulaşım için yollara döktüğü dayanıklı asfaltlar, İZBETON bünyesinde kurulan laboratuvarda hazırlanıyor. Bornova’daki merkezde, asfalt kalitesinin kontrolünün yanı sıra yeni asfalt dizaynları da geliştiriliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kent yollarına döktüğü asfalt, uzun-zorlu araştırmalar ve bilimsel çalışmaların sonunda üretiliyor.
İZBETON A.Ş. bünyesinde kurulan asfalt laboratuvarındaki üretim süreci, ham maddenin kontrolüyle başlıyor. Halk arasında mıcır olarak bilinen “agreda” ile zift olarak bilinen “bitum” bir dizi zorlu testten geçiriliyor. Geçer not alan hammaddenin asfaltı oluşturacak oranı, hassas hesaplamalar sonucu kullanılacak bölgedeki araç yoğunluğuna göre belirleniyor. Laboratuvar çalışanlarının “asfaltın reçetesi” dedikleri oranla yoğun araç trafiğinin olduğu yollarda daha sert ve kalın malzeme kullanılırken, araç yoğunluğunun az olduğu bisiklet yolu gibi düzenlemelerde ise daha küçük malzemeler kullanılarak pürüzsüz yüzey sağlanıyor.

Geçirgenlik ve yoğunluk çok önemli
Testlerin ardından geçilen üretim ile saha uygulaması aşamalarında da asfalt laboratuvarına büyük görev düştüğünü belirten Laboratuvar Sorumlusu Gökay Genç, “Hammadde aşamasında “agreda”nın boyutunu, kırılganlığını, aşınmasını test ediyoruz. Birleştirici madde olan “bitum”un ise yoğunluk, geçirgenlik ile yanma, yumuşama ve parlama noktalarının testlerini yapıyoruz. Kontrollerimize üretim ve saha uygulaması aşamalarında da devam ediyoruz. Yaptığımız kontrollerle sağlıklı bir üretim ile sağlıklı uygulamanın gerçekleşmesini sağlıyoruz” diye konuştu.

Bisiklet yollarına yeni dizayn
Asfalt laboratuarı, sadece üretim aşamasında değil geliştirme aşamasında da etkin rol oyunyor. Örneğin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kıyı Tasarımı Projesi kapsamında hayata geçirdiği bisiklet yollarında, bundan sonra laboratuvarda özel olarak geliştirilen yeni dizayn asfalt kullanılacak. 0,5 yoğunluktaki agreda kullanılarak üretilen özel asfaltla bisiklet yollarının daha pürüzsüz ve konforlu olması hedefleniyor. Bisiklet yollarına özgü mavi rengin daha uzun süre bozulmadan kalmasını da sağlayacak yeni asfaltın ilk uygulaması, yapım aşaması devam eden Bayraklı-Turan arasındaki bölgede uygulanacak.

Bir Cevap Yazın