Cuma akşamları kimseye söz vermeyin!

s265702 s927009İzmir Büyükşehir Belediyesi, sinemaya damga vuran kült filmleri ‘Yeniden Sinematek’ gösterimleriyle İzmirli sanatseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Sinematek’in Mayıs ayı programında ‘Büyüme Sancısı’ başlığıyla birbirinden seçkin ve ilgi çekici filmleri izlemek mümkün olacak. Ücretsiz gösterimler, her Cuma Kültürpark İzmir Sanat Büyük Salon’da saat 20.00’de. Geçen ayki gösterimden Mayıs ayına ertelenen Metropolis’ adlı film ise 7 Mayıs 2014 Çarşamba akşamı perdeye yansıyacak.

Cannes ödüllü bir film
Yeniden Sinematek gösterimleri, Fransız Yeni Dalga Akımı’nın en önemli isimlerinden François Truffaut’un yönettiği, orijinal adı ‘Les Quatre Cent Coups’ olan ‘400 Darbe’ adlı filmle başlayacak. 2 Mayıs 2014 Cuma günü izlenebilecek film, hem akımın hem de sinema tarihinin en değerli filmlerinden biri. Cannes Film Festivali’nde Truffaut’a ‘En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazandıran 1959 yapımı filmin başrollerinde Jean-Pierre Léaud, Claire Maurier, Albert Rémy ve Guy Decomble yer alıyor. Çocukluğa ve ilk gençlik yıllarına dair yapılmış en önemli filmlerden biri olarak adlandırılan eserin konusu şöyle: Antonie, ilgisiz annesi ve üvey babasıyla Paris’te zorlu bir yaşam sürmektedir. Yaşamdan ve ailesinden iyice bunalan Antonie, önce okulu kırıp sokaklarda dolaşmaya başlar, en sonunda da evi terk edip yakın arkadaşıyla birlikte deniz kenarına kaçmaya karar verir. Ancak kazandığını düşündüğü özgürlüğünü sürdürebilmesi için bir şekilde para bulması gerekmektedir.

Bu film kaçmaz!
7 Mayıs 2014 Çarşamba günü gösterilecek ‘Metropolis’in yönetmeni Fritz Lang. Brigitte Helm, Alfred Abel ve Gustav Fröhlich’in başrollerde oynağı sessiz film 1927 yapımı. Film, sadece döneminin değil tüm zamanların en nitelikli bilim kurgu yapımlarından biri olarak kabul ediliyor. Gelecek zamanda geçen filmde, insanlar yer altında makinelerle birlikte yaşayan sınıf ve yukarıda daha konforlu bir yaşam süren yönetici sınıf olarak ikiye ayrılmıştır. Lang, bölünmüş toplumsal yapıyı, bir aşktan yola çıkarak uzlaştırmaya çalışır. Film, çekildiği döneme göre mükemmel sayılabilecek bir şehir tasarımına sahip olması nedeniyle daha sonra çekilen bütün bilim kurgu filmlerini etkiledi.

Zıkkımın kökü
9 Mayıs 2014 Cuma günü gösterilecek film, Türk sinemasının ünlü yönetmeni Memduh Ün imzalı. Ün, ‘Zıkkımın Kökü’ adlı filmde yazar Muzaffer İzgü’nün hayat hikâyesinin özelinde etkileyici bir Türkiye portresi çiziyor. Başrollerinde Menderes Samancılar, Emre Akyıldız, Meriç Başaran, Günay Girik, Elif İnci, Sırrı Elitaş ve Eray Demirkol’nin yer aldığı 1992 yapımı filmin senaryosu Macit Koper’e, müzikleri ise Cahit Berkay’a ait. Altın Koza Film Festivali’nin yanısıra yurt dışında çok sayıda festivalde ödül kazanan filmin konusu şöyle: Küçük Muzo, yoksul bir ailenin çocuğudur. Adana’da tek odalı bir evde, annesi, ağabeyi ve babasıyla birlikte yaşamaktadır. Muzo, mahallede darı satarak, okul harçlığını çıkarmaya çalışır. Muzo’nun günlük hayatında değer verdiği yerlerden biri de kütüphanedir. Kütüphanecinin verdiği kitaplarla hayal ve düşünce dünyasını zenginleştirip, duyarlı bir insan olma yolunda sağlam adımlar atar. Aradan 10 yıl geçmiştir. Sevimli bir delikanlı olan Muzo, yeni komşularının kızına âşık olur. Bu sevdanın sonunda evlilik gündeme gelse de Muzo’nun seçimi farklı olacaktır.

James Dean hayranları, haydi sinemaya!
Yeniden Sinematek’in 16 Mayıs 2014 Cuma tarihli gösteriminde ‘Asi Gençlik’ (Rebel Without A Cause) adlı film var. Nicholas Ray’in yönetmenliğini üstlendiği filmin başrollerini James Dean ve Natalie Wood paylaşıyor. Filmde, büyümenin getirdiği sorunlarla boğuşan ve isyankar bir genç olan Jim’in yeni taşındığı kasabada kendisi gibi sorunlar yaşayan Judy ile olan hikâyesi anlatılıyor. Dönemin orta sınıf Amerikan gençliğinin gerçekçi bir portresini çizen film gençlik, ahlak, Amerikan aile yapısı ve kuşak çatışmaları üzerine önemli yorumlar yapıyor.

Napoli’den bir öykü
23 Mayıs 2014, Cuma günü ise ‘Çantadaki Kriptonit’ (La Kryptonıte Nella Borsa) adlı film gösterilecek. Ivan Cotroneo’nun yönettiği 2011 yılı İtalyan yapımı filmin başrollerinde Valeria Golino, Luca Zingaretti ve Cristiana Capotondi var. Filmin konusuna gelince: Her ailenin kendine ait sırları vardır. Fakat bazıları diğerlerinden daha eğlencelidir. Napoli 1973. Kalabalık bir ailede büyüyen 9 yaşındaki Peppino Sansone ve Süperman olduğuna inanan ondan büyük Gennaro. Peppino’nun günleri sokaklarda gösteri yapan akrabaları Titina ve Salvatore ile anlaşılmaz bir sessizliğe gömülen annesi ve ona eşlik etmesi için karısına sürekli civcivler alan babası arasında geçiyor. Gennaro birden ölünce, Peppino’nun hayal gücü devreye girer ve kuzeninin hep kendisini yerine koyduğu Süperman olduğunu düşünmeye başlar. Değişik güçleri olan Napolili bu hayali arkadaş vasıtasıyla, Peppino yetişkinlerin dünyasına ve kendi ailesinin maceralarına yaklaşmayı başarır.

Başrolde Dustin Hoffman var
Etkinlik takviminin son filmi ise orijinal adı ‘The Graduate’ olan ‘Aşk Mevsimi’. 30 Mayıs 2014 Cuma günü izleyiciyle buluşacak film 1967 Amerikan yapımı. Mike Nichols’un yönettiği filmin oyuncuları Anne Bancroft, Dustin Hoffman, Katharine Ross ve Richard Dreyfus. Filmde, Benjamin Braddock’un kendisini ve aşkı keşfetmesinin dramatik öyküsü anlatılıyor. Braddock, okuldan yeni mezun olmuş, çevresindekilerin gelecek ile ilgili nasihatlerinden bunalmıştır. Kafası karışık olan Benjamin, yakınlaştığı annesi yaşındaki kadının kızına aşık olur ve ilişkiler karma karışık hale gelir.

Bir Cevap Yazın