KEDİLER, AYAKKABI KUTULARINI NİÇİN SEVERLER ?

1Muzaffer Cellek / Araştırmacı yazar

Çeşit çeşit kedi var: “Sosyete kedisi, ev kedisi, dedikoducu kedi, çıtkırıldım kedi, boşboğaz kedi, hanımefendi kedi, çok bilmiş kedi hırsız kedi” Bilmiyoruz sizin kediler hangi kategoriden.

Hepsi de, “cürmü kadar yer yakarlar” Çeşit çeşit kategorilere sığarlar. Biz de bundan yola çıkarak, tanıştığımız, tanıştırıldığımız kedilerle, ayaküstü röportajlar yaptık

Sosyete kedilerine, çıtkırıldım kedilerine de rastladınız mı? Onlar bir başka havalı oluyor. Ellerini ne soğuk suya, ne de sıcak suya sokarlar.. Evin sahibi gibi dolanırlar da, siz misafir gibi kalırsınız yanlarında.

Hırsız kediler, ciğerci kediler, sokak kedileri, siyasetçi kediler, hain kediler…Ha, bir de yenileri eklendi: “Trafocu” kediler. Bunların üstelik  “sendikası da yok!  Gördünüz. Herkes yüklendi onlara. Orta yerde cascavlak kalıverdiler.

Bunlardan Sultan 1 nci Trafoahdettin, çaresiz sendikacılığa başlayacakmış. Hepsi de çeşit çeşit ifade verdiler. Ama, siyasiler bütün suçu, kedilerin üzerine attılar acımasızca. Seçim sandıklarında mor güller açıldı bir anda. “Mosmor” oldu ortalık.

Kimileri “ben zaten trafoya girdiğimde, cereyanlar zaten kesikti” dedi, kimisi beni etliye sütlüye karıştırmayın kocam TEDAŞ’tan emekli dedi, kimisi, Mart ayını   ağız tadıyla yaşayamadık. Tam iş üzerindeydik ki, elektrikler kesildi, anlayamadık ne olduğunu” dediler.

Bu kedileri tanıyacaksınız. Bir kısmını, evinizin dışında, komşu gezmelerinde rastlarsınız. Kiminizde de;  “İhraç fazlası kedi” vardır, sağa sola dağıtırlar. “Kediyi evladı gibi sevecek” olanlar gözetilir bu dağıtımda. Onlar, allanıp pullanıp, “ihraç fazlası kedi” muamelesi görürler daima. Ki, içler rahat etsin. Di, mi ya?!

KEDİLER KONUŞUR: Kedilerin ne demek istediğini anlamalısınız. Kurslara gitmekle olur bu. Mesela kediniz “ Vıoooovvvv” diyorsa, ardından da bıyıklarını oynatıyorsa, “karnım acıktı be yau” demiştir.

Voooooviiii yavvv.” Dedi mi, “Sen kimsin lan” diyordur. “oooooovıııyavvvv” demişse, ayakkabı kutusu istiyordur. Bir nevi lazımlık gibi. İçinin kumunu değiştirmelisiniz hemen. İçi boş ayakkabı kutularını sevmezler. Kumlu ayakkabı kutularının içine ederlerken, gözlerinizin içine bakmağa bayılırlar. Öylesi rahatlarlar. Ayakkabı kutularını bu yüzden bayılırlar.. Kutu bahanesiyle laf çaktırırlar.

Kediniz: “Miyovimiiiyyy” “ demişse, manası “Evi sıfırla ” demiştir. Yani evin havasını değiştir, kapıları pencereleri aç diyordur. Evi kendisi kokuttuğu halde, bazı kediler suçu size yüklerler. Bunu unutmayın. Bunu yüzlerine vurduğunuzda “ Oooimiyoooovvvmm” dediler mi manası “ Senin ananı” diyordur. Siz de nazikçe “ “ “Vıııyovvmmmmm” Yani  “Ben de senin, demektense anamı karıştırma lan” demelisiniz.

Velhasıl kelam, eve aldığınız kedinin sicili temiz mi? Ona bakıp da alın. Sonradan hırsız, hırlı, küfürbaz çıkabilir. Canınızı sıkmasın.

Evde para kasanız varsa, hele hele para sayma makinası varsa, kedilerin gözü önünde para sayarak açık veremeyin. Yedi mahalleye yayarlar. Tutturdukları hep o şemsiyeli pusetten isterler, başınızı ağrıtırlar

Kediler üzerimden “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen anla kabilinden alın size kıssadan hisse.” Kedilere ne kadar da benziyoruz bakar mısınız? Birbirimizinkopyasıyız, aynı familyadanız sanki.

1- Yaşadığın anın keyfini çıkaracaksın  2- Oyun fırsatlarını kaçırmayacaksın 3- Doyduğun kadar yiyeceksin 4- Birisi sana iyilik yaptı diye sahibin olmayacak 5- Yine de kıymet bileceksin 6- Tehlikeli bulduğun şeye yaklaşmayacaksın 7- Meraklı olacaksın ama, tedbiri elden bırakmayacaksın 8- Mesafeli olacaksın 9- Temizliğine bakımına özen göstereceksin 10- Sık sık gerineceksin 11- İstediğini elde edene kadar ısrar edeceksin 12- Özgürlüğünü kimseye kaptırmayacaksın.  Veee en önemlisi, kendini beğeneceksin.

Ört ki ölem ! Daha da neler !

Bir Cevap Yazın