Karşıyaka’nın kıyısındaki cennet

1 (16)Karşıyaka’nın sırtını dayadığı Yamanlar Dağı’nın 800 metrelik rakımında bulunan Karagöl, “huzur” arayan misafirleri bekliyor…

Doğal güzelliği, efsaneleri, 35 bin metrekarelik göl alanıyla Karagöl hakkında söylenecek o kadar çok şey var ki. İzmir’in ve Karşıyaka’nın bu kadar içinde olmasına rağmen biraz unutulmuş, göz ardı edilmiş bu doğa harikası, son yıllarda yaptığı yeniliklerle, huzur arayanlar için bir cazibe merkezi haline geliyor.

Orman Bakanlığı tarafından, doğuştan Karşıyakalı olan işletmecisi Türker Sarıkol’a ihaleyle kiralandıktan sonra büyük bir değişim geçirmeye başlayan Karagöl, Yeni Girne Caddesi’nden sadece 23 kilometre mesafede.4 yıl öncesine kadar çok bozuk bir yola sahip olan Karagöl’e neredeyse traktörle bile gidilemezken, Sarıkol’un girişimleri ve İzmir Valiliği’nin katkılarıyla bu yol baştan aşağıya yenilendi. Şu anda Karagöl’e ulaşmak çok kolay. Konforlu yarım saatlik bir yolculukla, bu doğa harikasına ulaşabiliyorsunuz.

Hem kamp hem yemek
Karagöl’e ulaştıktan sonra yapabileceğiniz çok şey var. Göl kıyısında kendi mangalınızı yakıp piknik yapabilir ya da restoranda birbirinden lezzetli menülerin tadını çıkarabilirsiniz. Organik ürünlerden oluşan bir mutfağa sahip Karagöl’de serpme kahvaltıdaki reçeller bile ev yapımı. Ayrıca ızgara çeşitleri ve sofranın yıldızı kaymak otu gibi pek çok seçenek de sizlere sunuluyor.
“Ben karnım tok geldim birkaç gün kamp yapmak istiyorum” diyenler için de bu doğa köşesinde birden fazla seçenek mevcut. Kendi çadırınızı kurabiliyor, karavanınızla gelip kamp yapabiliyorsunuz. Kampçılar için bir ekstra özellik de dileyene çadır kiralanması. 2 ya da 3 kişilik çadırlar hazır kurulu, kapısı kilitli olarak size teslim ediliyor. İçinde sünger yatak, yorgan, battaniye, yastık gibi tüm konforu barındıran çadırlarda dilerseniz elektrikten de faydalanabiliyorsunuz. Çadırlar gecelik olarak kiralanıyor, her sabah temizliği yapılıp yeni misafirlere hazırlanıyor.

Huzur ve güvenlik
Karagöl’ün önceki dönemlerini bilenlerin kafasındaki “bozuk yol” sorunundan sonraki en büyük soru güvenli olup olmadığı yönünde. Burada da eski, yanlış bilgileri ortadan kaldırıyor işletmeci Türker Sarıkol. Zaten bir aile işletmesi olarak çalıştırılan Karagöl Doğa Parkı’nda, daha çok aileler ve özel gruplar konaklama ya da piknik yapıyor. Böylece aile ortamı, hiçbir zaman bozulmuyor ve ziyaretçiler, büyük bir huzurla vakit geçirmiş oluyor. Ayrıca, dünyanın en büyük müzik organizasyonlarından birisi olan Tree of Life’ın Türkiye ayağı da 4 senedir Karagöl’de gerçekleştiriliyor. Bu sene 4.kez yapılacak olan festival için dünyanın dört bir yanından yaklaşık 4-5 bin müzik tutkunu Karagöl’e gelerek 1 hafta eğlenceli vakit geçiriyor.

1 (8)İşletmeci avantajı
Açılan ihaleyle Karagöl’ün işletmesini alan Türker Sarıkol ve ailesi, Karagöl’ün en büyük avantajı. Çünkü, eski bir basketbolcu olan Sarıkol, doğuştan Karşıyakalı. Karşıyaka Lisesi’nden mezun ve sonrasında Karşıyaka Spor Kulübü’nde yöneticilik de yapmış. Yani Karşıyakalı’nın ne istediğini çok iyi biliyor.

Türker Sarıkol, amaçlarının her yaştan doğa meraklısının ve huzur arayanın buluştuğu bir cennet yaratmak olduğunu söylüyor. Sarıkol, “Yaklaşık 7 yıldır Karagöl’ün işletmesi bizde. Başta yol konusunda büyük sıkıntılar yaşadık ancak o sorunu 4 yıl önce çözdükten sonra büyük yatırımlar yaparak burayı herkesin piknik ve kamp için faydalanabileceği bir yer haline getirdik. Gerek kamp alanı, gerek mutfağımız anlamında gelen herkesin memnuniyetle ayrıldığı bir yer yarattık. Doğal yaşama hepimizin ihtiyaç duyduğu bugünlerde, herkesi Karagöl’de misafirimiz olmaya bekliyoruz” dedi.

Nasıl gidilir?
Girne Bulvarı’ndan Yeni Girne, Örnekköy Mezarlığı yönüne devam ederek, Yamanlar Dağı’na doğru devam etmeniz ve yoldan hiç ayrılmadan devam etmeniz durumunda 30 dakika içinde Karagöl’e varmış oluyorsunuz. Gitmeden önce ayrıntılı bilgi almak istiyorum diyorsanız, 0534 463 35 58 no’lu telefonu aramanız yeterli…

Ne Yenir?
– Serpme kahvaltı
– Izgara çeşitleri (Tavuk, köfte, balık)
– Özel lezzetler (Kaymak otu ve diğerleri)
– Her tür sıcak ve soğuk içecekler.

Bir Cevap Yazın