Her damlası değerli

s348642Toplu ulaşımda kullandığımız otobüslerin her gün sefere çıkmadan önce yıkandığını ve her yıkamada 280 litre su tüketildiğini biliyor muydunuz? İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü, çevre bilinci açısından örnek olacak bir projeyi hayata geçirerek, bu rakamı 70 litreye indirmeyi başardı. Otobüs yıkama sistemine bağlı çalışan arıtma tesisi sayesinde su tüketiminde yüzde 75 tasarruf sağlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi su tasarrufunda yine öncü oldu. ESHOT Genel Müdürlüğü atölyelerinde kurulan otobüs yıkama makinesi ve arıtma sistemi sayesinde kullanılan suyun yüzde 75’i yeniden kazanılıyor. Her gün sefere çıkmadan önce yıkanan otobüslerin neden olduğu su tüketimini azaltmak için çaba harcayan ESHOT Genel Müdürlüğü, kurduğu araç yıkama ve atıksu arıtma tesisini hizmete alarak, günde 67 ton, ayda 2 bin ton su tasarrufu sağlamaya başladı. Gediz ve Adatepe’de faaliyete geçen sistemin önümüzdeki günlerde diğer bölgelerdeki atölyelerde de kurulması için çalışmalara başlandığı belirtildi.

Çevre Mühendisleri Odası ve İZSU’dan onaylı

İzmirlilere temiz ve bakımlı otobüslerle hizmet vermek istediklerini ancak bunun hem maddi açıdan, hem de sürdürülebilir bir çevre adına yüksek maliyetlere yol açtığını dile getiren ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, kurdukları yeni tesisle önemli kazanımlar elde edeceklerini dile getirdi. Otobüslerin yıkanması sırasında kullanılan suyun yüzde 75’inin arıtılarak yeniden kullanılmasını sağlayan sistem, tükenen su kaynaklarının tasarruflu kullanımı konusunda en başarılı uygulamalardan biri oldu. Projesi Çevre Mühendisleri Odası ve İZSU Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan tesiste, yeniden kullanım için arıtılan su 20 bin litre kapasiteli depoda bir sonraki yıkama için biriktiriliyor. Otomatik yıkama makinesi sayesinde kullanılan su miktarını sınırlayan ESHOT, arıtma tesisi ile tükettiğinin önemli bölümünü geri kazanıyor.

ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri, tesisin sağladığı su tasarrufuyla maliyetini çok kısa sürede karşılayacağını belirterek, asıl amaçlarınınsa çevre duyarlılığı adına su kaynaklarını bilinçli kullanmak olduğunu söyledi.

Bir Cevap Yazın